Pro a proti

Dnešní studenti jsou na kritiku citlivější, míní emeritní rektor. Podložené a konstruktivní kritiky si vážíme, říká doktorandka

Pro a proti

Dnešní studenti jsou na kritiku citlivější, míní emeritní rektor. Podložené a konstruktivní kritiky si vážíme, říká doktorandka
Expozice UMPRUM

Plus

Akademické vody rozvířil otevřený dopis výtvarníka Jiřího Černického, v němž vysvětluje důvody, proč odchází z Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Stěžuje si, že není možné se dál na škole vyjadřovat svobodně. „Nemyslím, že by v tomto případě osekával svobodnou diskusi přístup studentů,“ říká doktorandka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Anna Schubertová. „Měli bychom hledat normálnost a nepodléhat nějaké superkorektnosti,“ míní emeritní rektor UMPRUM Jiří Pelcl.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co se to děje na uměleckých vysokých školách v Česku? Akademické vody rozvířil nedávno zveřejněný otevřený dopis výtvarníka Jiřího Černického, v němž vysvětluje své důvody, proč už nechce dál učit a na UMPRUM končí. Zmiňuje například vypjatost doby, nemožnost používat nadsázku či humor a až pedantskou kontrolu ze strany studentů, toho, jak pedagog věci pojmenovává. Skončil svobodný dialog, na kterém by vysokoškolské vzdělání mělo stavět. A kdo za tomu, že studenti často označováni za skleníkové květiny či sněhové vločky, nebo pedagogové, kteří si zase od mnohých vysloužili nálepku nechápavých bunkrů?

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

  • A já už ve studiu vítám doktorandku Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Annu Šubrtovou z iniciativy nahlas. Dobrý den. Dobrý den. A po telefonních linkách zdravím emeritního rektora UMPRUM, designéra a architekta Jiřího Pelcla. Dobrým dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají