Pro a proti

Církev si nyní nemůže dovolit plýtvání talenty, které by mohli představovat ženatí kněží, míní teolog Petráček

Pro a proti

Církev si nyní nemůže dovolit plýtvání talenty, které by mohli představovat ženatí kněží, míní teolog Petráček
Křesťanství

Plus

Eliminovalo by zrušení nebo zdobrovolnění celibátu sexuální násilí z řad katolických kněží, nebo je celibát základní kamenem kněžské identity? „Zdobrovolnění celibátů v katolické církvi je nazrálé už dlouho a čím déle se odkládá, tím je situace horší,“ uvádí v Pro a proti katolický kněz, teolog a historik Tomáš Petráček.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Papež František poprvé jmenoval ženy do kongregace pro biskupy. Nejde o zásadní změnu v katolické církvi. Jaké další reformy by byly potřeba? Obstojí i v 20. století? Například celibát. Týdeník The Economist dává do souvislosti počet osob zneužívaných katolickými kněžími právě s podmínkou udělit kněžskou svátost jen duchovním mimo manželství. Skutečně bys dobrovolně ní celibátu či jeho úplné zrušení eliminovalo sexuální násilí z řad katolických kněží? Nebo je celibát základním kamenem kněžské identity?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • A já do debaty zvu katolického kněze, teologa a historika Tomáše Petráčka. Vítejte. Dobrý den. Dobrý den. A stejně tak srdečně vítám filozofa Petra Dvořáka. Dobrý den. Dobrý den. Pánové, na úvod poprosím o stručnou odpověď. Jak ty detaily potom probereme v průběhu pořadu. Otázka pro oba stejná. Měla by římskokatolická církev přistoupit k s dobrovolně ní celibátu, pane Petráčku?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají