Příběhy pokladů

Poutní kostel Skoky aneb Příběh plný tajemna a více či méně uvěřitelných událostí

Příběhy pokladů

Poutní kostel Skoky aneb Příběh plný tajemna a více či méně uvěřitelných událostí
Skoky a poutní kostel Navštívení Panny Marie

Plus

Bylo to známé poutní místo, ale dějinné události tomu udělaly přítrž. Nechybělo málo a honosný barokní kostel Navštívení Panny Marie ve Skokách, v lesích v blízkosti Žlutické přehrady, přestal existovat. Příběh samotného poutního kostela je ale plný tajemna, více či méně uvěřitelných událostí a příběhů.
Ladislav Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Bylo to známé poutní místo, kam ročně mířily desetitisíce poutníků, ale dějinné události tomu udělali přítrž. Nechybělo málo a honosný barokní kostel by přestal existovat. Při hledání pokladů zamíříme na Žlutice, do kostela ve Skokách, který s pomocí dobrovolníků odolává nepřízni osudu. Pořadem provází Ladislav Dvořák.

  • Příběhy pokladu.

  • Právě skončila společná česko-německá mše. Dříve slavném poutním kostele navštívení Panny Marie ve Skokách nevítali party nadšenců. Kdoví, jak by to s barokním kostelem zapadlým v lesích blízkosti žlutické přehrady dopadlo. Skoky u Žlutic, dříve též Mariánské skoky, se zapsali do historie především jako poutní místo. V době největší slávy tam ročně zavítalo 40, možná až 50000 poutníků. Jenže poválečná léta udělala z dříve duchovního centra téměř místo zapomnění. Odsun Němců, nepovedené osidlování nebo výstavba blízké vodní nádrže vedla ke konci existence vesnice. Zbyl tak jen kostel, polorozpadlá budova bývalého hostince, kde až do roku 982 žila sama poslední obyvatelka obce.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají