Příběhy pokladů

Brambor do domu, poklad do domu

Příběhy pokladů

Brambor do domu, poklad do domu
Sklizeň brambor

Plus

Už zhruba čtyři století jsou u nás známé brambory. Jejich pravlastí je Latinská Amerika, odkud se dostaly do Evropy a dále do světa. Zpočátku byly brambory přijímány opatrně a s jistou dávkou nedůvěry – někde ale byly považovány za vzácnost. První zmínky o užití brambor na našem území spadají ale až do začátku 17. století.
Ladislav Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Řeklo by se brambory. Obyčejné brambory. Kolikrát v historii ale zachránili lidstvo před hladomorem. Pro někoho všední potravina, pro nikoho delikatesa. Kolik podob mají, kde se vzaly, kdy a kde se u nás poprvé dostali na hodovní stůl, kdy se staly dostupné pro všechny? Jsou brambory nad zlato. Od mikrofonu zdraví Ladislav Dvořák.

  • Příběhy pokladu.

  • 17. století. To byla opravdu velká novinka. Co může město, tak je to hodně drahé. Brambory se, ale nejen to jako příloha je víc než my dnes. Ale já bych na sladko jako dezert. No a když se tehdy, moment jsem říkala dovolit tip. Já zajímavý ukazoval, že analýzám, což nás zlomilo, třeba dělal poměrně často padá.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají