Příběhy pokladů

Dobrodružná cesta z Moravy až na konec světa aneb Chytil jede do Číny

Příběhy pokladů

Dobrodružná cesta z Moravy až na konec světa aneb Chytil jede do Číny
Čínské umění /The statue of Avalokitesvara Bodhisattva, Manichaean Hall, Longxing Monastery, Zhengding, Shijiazhuang, Hebei , China/

Plus

Vojtěch Chytil je pozapomenutý malíř a obchodník s uměním, ale díky kterému se dnes Národní galerie může pyšnit jednou z největších sbírek čínského umění, především tušové malby počátku 20. století, kdy tato země procházela neuvěřitelným modernizačním skokem.
Patricie Polanská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Cesta plná dobrodružství z Moravy až na konec světa, přesněji do Číny a zpět. I tak by se dala popsat životní pouť Vojtěcha chytila. Nepatří ke známým postavám naší historie. A to je škoda, protože právě díky jemu, synovi Krejčího z chudé moravské rodiny se dnes Národní galerie pyšní jednou z nejrozsáhlejších kolekcí čínské tušové malby začátku 20. století v Evropě. A Chytilův životní osud by navíc skutečně vydal na román. Posuďte sami. U dnešního pořadu vás vítá Patricie Polanská.

  • Příběhy pokladu.

  • Vojtěch Chytil se narodil čtvrtého února 1896 v osadě Kandia nedaleko Litovle v okrese Prostějov. Rodin, a to rozhodně nebyla bohatá. Měl osm sourozenců. Pět z nich ale zemřelo velmi brzy. Samotná Kandia měla tehdy necelých 200 obyvatel. Odmala ale Vojtěch projevoval mimořádné výtvarné nadání a měl štěstí na podporovatele nejen ve sboru zemského gymnázia v Litovli, ale i v rodině zakladatele litovelského pivovaru Františka Svozila. Rodina, známá v regionu svou dobročinností, se Vojtěcha, stejně jako několika dalších dětí ujala. Nakonec se v roce 912 dostává na Akademii výtvarných umění v Praze.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají