Příběhy 20. století

Když byla malá, viděla v Terezíně popravu své vychovatelky

Příběhy 20. století

Když byla malá, viděla v Terezíně popravu své vychovatelky
Antonín Lébl s žáky ze základní školy Na Smetánce v Praze

Plus

Každý rok se zapojí do projektu Příběhy našich sousedů přes tři tisíce žáků a studentů. Z desítek rozhlasových reportáží vybíráme jednou za čtvrt roku zvlášť podařené. Zazní příběhy z koncentračních táborů, pracovních lágrů z 50. let, vzpomínky na školu za normalizace, o pracovních umístěnkách a kádrování za komunismu. Pamětníci dětem často vypráví o svém dětství.  
Mikuláš Kroupa

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začíná dokument z cyklu příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Přinášíme vzpomínky těch, kdo jí tvořily. Vyprávíme příběhy, na které se zapomnělo nebo se na ně mělo zapomenout. I novodobé české dějiny mají své hrdiny a zbabělce. Temná období.

  • A chvíle velkých činů.

  • I září začalo vyučování. Podle statistik ministerstva školství počet žáků meziročně na základních školách malinko klesla, řádově asi o 2000. Naopak hodně roste počet středoškoláků. Co to znamená? Na školy míří silné populační ročníky dětí narozených kolem roku 2008. Prváků na středních školách přibývá už od roku 2019. Nyní na střední školu chodí 488000 mladých lidí, o 20000 studentů více než minulý rok. Na základky dochází víc než milion dětí, a to je ve srovnání s dřívějšími roky vysoké číslo.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají