Historie Plus

100 let rozhlasu: Atraktivitu do zpravodajství přinesla až rozhlasová reportáž

Historie Plus

100 let rozhlasu: Atraktivitu do zpravodajství přinesla až rozhlasová reportáž
13 | Budova Československého rozhlasu

Plus

Český rozhlas letos slaví sto let vysílání. Postupně se nedílnou součástí našeho programu staly i zprávy a zpravodajství. Pokud nejste fanoušky starých, praskajících a často nesrozumitelných zvukových ukázek, zprávy v počátcích rozhlasového vysílání by vás pravděpodobně příliš nebavily.
Jiří Zeman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hezký den. Dnes si budeme povídat o tom, jaké byly zprávy a zpravodajství v prvním století existence československého a českého rozhlasu. Co ve zprávách bylo, jací byli hlasatelé a zpravodajové, jakým tlakům podléhaly nebo nepodléhali a jaké byly hlavní milníky vývoje zpravodajství u nás v rozhlase. Příjemný poslech vám přeje Jiří Zeman. Historie ano. Ano.

  • Prvého výročí volby Dr. Edvarda Beneše prezidentem republiky vzpomněl dnes ve schůzi rady města Brna starosta města Ing. doktor špacír promluvil též o záslužným dějiny prezidenta osvoboditele Masaryka a navrhl městské radě, aby jejím jménem sně tlumočit telegraficky prezidentu osvoboditeli Masarykovi a prezident republiky Dr. Benešovi projev oddanosti. Městská rada brněnská přijela starostu k návrh dlouhotrvajícím potleskem.

  • Takto zněly večerní zprávy ČTK z Československého rozhlasu 18. prosince roku 1936. O tom, kdy vznikla potřeba rozhlasového zpravodajství, jsem si povídal s bývalou vedoucí archivu paní Evou Ješutovou, která pro československý a později ČRo zpracovala čtyři dekády.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají