Příběhy 20. století

Důchodce z Poděbrad rok a půl sledovala StB. Soudruzi mysleli, že objevili superagenta CIA

Příběhy 20. století

Důchodce z Poděbrad rok a půl sledovala StB. Soudruzi mysleli, že objevili superagenta CIA
Rudolf Krzák v roce 1942

Plus

Za šestnáct měsíců shromáždili soudruzi ze Státní bezpečnosti tisíce stran hlášení o sedmdesátiletém důchodci z Poděbrad. V polovině 80. let na něj nasadili desítky agentů, kteří ho sledovali takřka na každém kroku, četli mu poštu, odposlouchávali telefon. Každodenně hlásili i bezvýznamnosti typu: „Objekt se celý den zdržoval doma a na zahradě.“
Mikuláš Kroupa

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začíná dokument z cyklu příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Přinášíme vzpomínky těch, kdo jí tvořily. Vyprávíme příběhy, na které se zapomnělo nebo se na ně mělo zapomenout. I novodobé české dějiny mají své hrdiny a zbabělce. Temná období.

  • A chvíle velkých činů.

  • V polovině 80. let minulého století StB ve spolupráci se sovětskou KGB došla k přesvědčení, že tu někde slídí tajný, tzv. poziční agent americké tajné služby CIA. Tedy že se nejspíš. Jedná o nenápadného místního občana, který má americký výcvik a dokáže perfektně kamuflovat své zprávy. Nejspíš je zasílá šifrovaným kódem, poštou či používá vysílačku a možná má svého řídícího důstojníka v Itálii. Podle sovětských operativních zpráv měl údajně tento agent podávat informace o letištích u Milovic ve středních Čechách nebo působit kolem letiště Hradčany ve vojenském prostoru mimo ni. V severočeském kraji estébáci zorganizovali rozsáhlou akci. Tajně prověřovali 1000 občanů, a pakliže splňovaly sebemenší předpoklad, například měli kontakt se západních cizinou nebo dokonce s Itálií, začali dále prověřovat. Vytipovaly 1609 osob, a tak na závěr se jejich pátrání zaměřilo na sedmdesátiletého důchodce.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají