Historie Plus

Vražda jako osobní msta aneb Skutečný příběh mlynáře Habermanna

Historie Plus

Vražda jako osobní msta aneb Skutečný příběh mlynáře Habermanna
Habermannova vila

Plus

Dlouhá desetiletí nebylo jisté, co se s bludovským mlynářem Hubertem Viktorem Habermannem stalo. Do vily přišli ozbrojení muži a odvedli ho. Do sídla Okresního národního výboru v bludovských lázních ale nikdy nedošel. O jeho smrti místní nepochybovali. Nikdo ale nevěděl, co se stalo s tělem. A vzniklo několik verzí události.
Kateřina Havlíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Sedmého května 1945 zmizel v jindy poklidné obci Bludov na Šumpersku tamní Mlynář Hubert Viktor Habrman. Tato událost se stala předlohou knih, filmů i dokumentů. Sedmý květen 945 patřil mezi přelomové a bouřlivé dny konce druhé světové války. Nacistická třetí říše byla v rozkladu, okupační bezpečnostní a pořádkové síly byly na útěku. Válečný chaos nahrazoval ten poválečný a nastal čas vyřizování účtů mezi Čechy a Němci. Jak se události onoho osudného dne odehrály na Šumpersku? Příjemný poslech následujících minut přeje Kateřina Havlíková.

  • Historie Plus.

  • Jedni vykládali, že okradli o tom, ale další vykládali, že prostě o tom někde vypálili v lázních a byly různý varianty. No tak jak říká v přišla ta pravda najevo, tak se to uklidnilo. Dá se říct. Už se to ví, jak to bylo.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají