Příběhy 20. století

Báli jsme se o tom mluvit, říkají hrdinové ze srpna 1968

Příběhy 20. století

Báli jsme se o tom mluvit, říkají hrdinové ze srpna 1968
Miroslav Jeník u svého Fiatu 600, se kterým byl u tragické havárie ruské cisterny 21. srpna 1968 v Desné v Jizerských horách

Plus

18letý Karel Kovařovic se během sovětské invaze v srpnu 1968 přímo před budovou rozhlasu pokusil zachránit raněného a sám byl dvakrát postřelen. 22letý Miroslav Jeník se svým bratrem vytáhli z požáru způsobeným havarovanou sovětskou cisternou zraněnou ženu, sami přitom utrpěli popáleniny.
Miloslav Lubas, Barbora Šťastná, Mikuláš Kroupa

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začíná dokument z cyklu příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Přinášíme vzpomínky těch, kdo jí tvořily. Vyprávíme příběhy, na které se zapomnělo nebo se na ně mělo zapomenout. I novodobé české dějiny mají své hrdiny a zbabělce. Temná období.

  • A chvíle velkých činů.

  • Během srpnových dní roku 1968 zemřelo víc než 130 lidí. Zahynuly při dopravních nehodách zaviněných okupanty, zastřelením nebo přijetí vojenskou techniku apod.. Nejmladší měl dva roky, nejstarší 82. Stovky lidí byly zraněny, o svých zraněních se ale báli mluvit. Mnozí poprvé o tragických událostech veřejně promluvili až po roce 1990. Například tenkrát osmnáctiletý Karel Kovařovic se během sovětské invaze přímo před budovou rozhlasu pokusil zachránit raněného.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají