Příběhy 20. století

Agronom Litomiský neposlouchal. Podepsal Chartu, odmítl udávat, pořádal mejdany mániček. Dostal tři roky na Borech

Příběhy 20. století

Agronom Litomiský neposlouchal. Podepsal Chartu, odmítl udávat, pořádal mejdany mániček. Dostal tři roky na Borech
Jan Litomiský, 80. léta

Plus

O Janu Litomiském jeho přátelé mluví jako o výjimečném člověku: vzdělaném, veselém a laskavém, pohostinném, hluboce věřícím evangelíkovi s buldočí povahou. Nezlomili ho vyšetřovatelé Státní bezpečnosti ani bachaři na Borech, kde si na začátku 80. let odseděl tři roky, další dva měl tzv. ochranný dohled, během kterého nesměl bez úředního povolení opustit svou vesnici.
Barbora Šťastná, Mikuláš Kroupa

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají příběhy 20..

  • Prvního století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vyprávíme osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce. Temná období i chvíle velkých činů.

  • Martin Jirous zvaný magor a napsal báseň oslavující muže jménem Luther. Pod přezdívkou se skrývá Jan Litomiský, kterého komunisté na začátku 80. let uvěznili na tři roky na Borech a navrch dostal dva roky tzv. ochranného dohledu. Nesměl se bez policejního povolení vzdálit ze své vysočanské obce. Nyní citujeme kousek z básně jménem Jan Litomiský ruchadlo boží báseň ze sbírky magorova my s tím.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají