Osobnost Plus

Vláda přikládá pod kotel inflace. Možná by ČNB přece jen měla o něco zvýšit úrokové sazby, nabádá ekonom Stroukal

Osobnost Plus

Vláda přikládá pod kotel inflace. Možná by ČNB přece jen měla o něco zvýšit úrokové sazby, nabádá ekonom Stroukal
Dominik Stroukal, ekonom

Plus

Inflace opět zrychlila, a to na 16,2 procenta. „Prognózy ČNB, ministerstva financí i bank ukazují, že se růstu cen nezbavíme ještě během příštího a pravděpodobně i následujícího roku,“ hodnotí ekonom Dominik Stroukal z Metropolitní univerzity Praha a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV). „Dost možná s námi zůstane dál v podobě vyšších inflačních očekávání. Ať už občané, nebo firmy budou zakomponovávat trošku větší růst cen než dřív. Pokud tedy nepřijde nějaký šok.“
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je to tady. Čísla o inflaci za listopad dorazila dnes dopoledne. Spotřebitelské ceny v Česku meziročně stouply o 16,2 desetiny %. Tempo inflace zrychlilo. V říjnu byly ceny meziročně vyšší o 15 celých a jednu desetinu %. A můj host říká apokalypsa nás nečeká, ale mohli jsme se mít lépe. Boj s dluhem bude bolet. Ekonom Dominik Stroukal z Metropolitní univerzity Praha a člen Národní ekonomické rady vlády. Můj dnešní host. Vítejte. Dobrý den a hezký den z procesu přeje Barbora Tachecí.

  • Osobnost.

  • Tak pane Stroukale, ekonomové vesměs čekali růst inflace desetiny %. Vyrostla o více než jedno %. Je to hodně špatná zpráva?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají