Osobnost Plus

Umělá inteligence je takový psychopat. Vždycky nás nějak obalamutí, říká spisovatelka a architektka Háblová

Osobnost Plus

Umělá inteligence je takový psychopat. Vždycky nás nějak obalamutí, říká spisovatelka a architektka Háblová
Anna Beata Háblová

Plus

„Můžeme pracovat na tom, v čem se od umělé inteligence odlišujeme, a to je naše lidskost, citlivost a soucit. Umělá inteligence je takový psychopat, vždycky nás nějak obalamutí,“ myslí si Anna Beata Háblová, architektka a spisovatelka, autorka rok starého románu Směna. Jakou výzvu pro ni představuje umělá inteligence a jakou rozbombardovaná Ukrajina?
Lucie Vopálenská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Už má slovo Lucie Vopálenská. Začíná osobnost. Plus.

  • Dobrý den. Jako mladá architektka sesbírala několik ocenění. Její básně jsou přeložené do několika jazyků. Teď má za sebou prozaický debut. A ne ledajaký. V románu směna prolíná práci v supermarketu s prostředím ambiciózní výtvarné scény, osud hrdinky a jejich nejbližších zase s osudem umírajících divokých ptáků. A činí tak s poetickou citlivostí, odvážnou upřímností a pozoruhodným pozorovatelským talentem. O této nadané spisovatelce ještě mnohokrát uslyšíme. Říkám si ale jak vnímá své úspěchy ona sama? Jako výzvu pro ni představuje umělá inteligence a jakou rozbombardovaná Ukrajina? Urbanistka a spisovatelka Anna Beata Háblová je hostem dnešní osobnosti. Plus vítejte. Dobrý den. Dobrý den a od mikrofonu zdraví Lucie Vopálenská.

  • Když jsme se domlouvali na dnešním rozhovoru, tak jsme si řekli, že se budeme hodně bavit o umělé inteligenci. Tak tím pojďme začít. Před pár dny publikovala otevřený dopis asi stovka osobností z oboru, a to včetně lidí jako Elon Musk nebo pan Wozniak. Ta ten otevřený dopis vyzývá k půlročnímu moratoriu na rozvoj umělé inteligence, speciálně v tom slovesném slova smyslu, aby to bylo moratorium na silnější modely nebo projekty, než je chat GPT fór.

Více z pořadu