Historie Plus

Genocida hladem – sovětské prostředky ke zlomení Ukrajiny

Historie Plus

Genocida hladem – sovětské prostředky ke zlomení Ukrajiny
Hladomor na Ukrajině 1932-1933

Plus

Ukrajina je v posledních měsících opět těžce zkoušenou zemí. Úrodné roviny východní Evropy nájezdníky lákají stále. Lidské utrpení se tam vrací příliš často a je to přitom jen pár hodin jízdy autem. Nejstrašnější kapitolu moderních dějin Ukrajiny napsal začátek 30. let.
Jiří Zeman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Stále bohužel existují režimy, které neváhají využít čehokoliv pro posílení nebo udržení své moci a pro zlomení jakéhokoliv odporu. Jednou z nejodpornějších diktatur byla ta komunistická v Sovětském svazu. Její vůdce Josif Vissarionovič Stalin se ve 30. letech rozhodl prosadit své politické a hospodářské plány na Ukrajině za každou cenu. Hlady tam zemřely miliony lidí. Od mikrofonu vás zdraví.

  • A Jiří Zeman Historie Plus.

  • Začátek 20. století Ukrajincům nic pěkného nepřinesl. Po první světové válce následovala občanská válka, válka s Poláky i bolševiky a nakonec připojení k Sovětskému svazu. Pak se ale začalo blýskat na lepší časy. 20. léta na Ukrajině mi popsal historik a Ukrajiny 100 doktor David Svoboda.

Více z pořadu