Osobnost Plus

Světová krize ve 30. letech? Ani na okamžik to nemůžeme srovnávat s tou současnou, varuje historik Tůma

Osobnost Plus

Světová krize ve 30. letech? Ani na okamžik to nemůžeme srovnávat s tou současnou, varuje historik Tůma
Oldřich Tůma, historik

Plus

V době války na Ukrajině podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR logicky sílí i mediální agresivita Ruska. „Ale ani během 2. světové války nerušili anglojazyčné rádiové vysílání z Německa, protože věděli, že to nebude hrát žádnou roli. Veřejnost je potřeba přesvědčovat o správnosti své politiky jinými způsoby. U nás se ale až moc mluví o ruských fake news. Samozřejmě, že existují, mají kanály, kterými se snaží ovlivnit mínění.“
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Už má slovo Barbora Tachecí. Začíná osobnost +. Není těžké si představit podle toho, co víme o Putinových názorech na historii, že Gorbačov svou historickou roli hodnotí jistě velmi negativně, říká muž, který je ruský režim nazývá silovým a autoritativní a žádá blízká perspektiva liberalizace Ruska není podle něj na obzoru. Historik Oldřich Tůma z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd mým dnešním hostem. Vítejte. Dobrý den. Jdeme a hezký den z plusu. Přeje taky Barbora Tachecí.

  • To, co se dostalo ven z Gorbačovova nejbližšího okolí z těch měsíců před úmrtím, zní, že byl traumatizován a šokován tím, jak se Rusko chovalo na Ukrajině. Ptám jsem, víme to, o to víme? No prostě nějak podrobněji. Nebo máme to potvrzeno od více zdrojů nebo se musíme spoléhat na to, co řekl jeho?

  • Překladatel, tuším to byl. Já bych asi mluvil za sebe. Já opravdu to nemám potvrzené, žádné zdroje.

Více z pořadu