Osobnost Plus

Po válce se silné ruské osobnosti z emigrace vrátí. I kdyby jim šlo o život, myslí si historička Kolenovská

Osobnost Plus

Po válce se silné ruské osobnosti z emigrace vrátí. I kdyby jim šlo o život, myslí si historička Kolenovská
Daniela Kolenovská

Plus

„Ukrajinci se zachovali nesmírně odvážně – to je zdroj mého optimismu. Tato společnost takovou výzvu ustojí. Pokud jde o Rusko, tam se člověk propadá do čím dál větší beznaděje. Ten stát velmi trpí tím, že ho opustili mladí lidé a ti, kteří jsou schopni veřejně přinášet podněty k zamyšlení. Přinášet jiné názory. A to je pro celou společnost tragédie. Je otázka, jestli se jim podaří vrátit zpátky a něco ve společnosti změnit,“ uvažuje historička Daniela Kolenovská.
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ruská agrese na Ukrajině může zahájit průvan na západních univerzitách, protože léta mnohé z nich učí ruské dějiny z pohledu Ruska. A došlo to už mnoha akademikům. Začínají zpochybňovat letité učebnice i názvy kateder. Mým hostem je historička Daniela Kolenovská z Institutu mezinárodních studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Vítejte. Dobrý den. Dobrý den. Hezký den z plesu přeje Barbora Tachecí.

  • Potřebují nic. Z vašeho pohledu tady z Česka a z Univerzity Karlovy americké a západní univerzity vůbec změnu pohledu na Rusko?

  • Určitě potřebují, protože to, čemu čelíme jako akademická sféra, vlastně se rovná nějakému důsledku rozpadu Sovětského svazu. A trochu si musíme odpracovat to, co jsme neudělali, když se v roce 91 Sovětský svaz rozpadl, protože často jsme zůstali ve stejné rovině jako diplomacie, tedy ambasády. Domy po Sovětském svazu zdědil i Rusové a tímto způsobem jsme vlastně často přistupovali.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají