Osobnost Plus

Hledání viníka. Rusko si dokazuje, že Židé nesou odpovědnost za neštěstí, míní publicista Fištejn

Osobnost Plus

Hledání viníka. Rusko si dokazuje, že Židé nesou odpovědnost za neštěstí, míní publicista Fištejn
Jefim Fištejn

Plus

Stovky protižidovských protestujících minulý týden vtrhly na letištní plochu v hlavním městě převážně muslimské republiky Dagestán na jihu Ruska. Tam krátce předtím přistálo letadlo z Izraele, které pak mělo pokračovat do Moskvy. Proč se v Rusku zvětšují antisemitské tendence? „Putin začíná útočit z antisemitských pozic na své oponenty: snaží se odhalit jejich domnělý nebo skutečné židovský původ,“ popisuje publicista Jefim Fištejn.
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Osobnost.

  • Lze krátce odpovědět? To je firma na otázku, co se to se světem děje?

  • Lze? Záleží na tom, co pokládá za krátkou odpověď. Svět je dezorientovaný totálně a ta dezorientace je spojena s tím, že ze světa s jeho sociálních, politických a ekonomických struktur zmizela jakákoli vize budoucnosti. Říká se tomu v politologii projekt budoucnosti. Dnešní svět nemá žádný projekt budoucnosti. Neříkám chytrý nebo hloupý, dobrý nebo špatný. Znali jsme různé odpočine od národního osvobozeneckého hnutí, přes komunistickou ideologii fašistickou. Každá být špatná měla svůj, svoji energetiku, dynamiku, vyvíjela se, evoluci měla a teď víceméně zmizela. Takže svět je dezorientován. Zbloudilý je dnešní svět, a proto vidíme tam zvěrstva, které jsme dříve neviděli. Svět bez cíle nemůže dlouho existovat. Propukne tak nebo onak ve válce. Ale s kým přesně ten cíl zmizel?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají