Dvacet minut Radiožurnálu

Vývoj na Ukrajině je pro Rusko noční můrou. Ukrajinci mají na další zásadní posun jen pár týdnů, říká analytik Havlíček

Dvacet minut Radiožurnálu

Vývoj na Ukrajině je pro Rusko noční můrou. Ukrajinci mají na další zásadní posun jen pár týdnů, říká analytik Havlíček
Ukrajinští vojáci ve vojenském vozidle na cestě k frontové linii během bojů poblíž města Izjumu v Charkovské oblasti

Radiožurnál

Po téměř osmi měsících ruské okupace Ukrajiny se několik komunálních politiků z Moskvy a Petrohradu veřejně postavilo proti prezidentu Putinovi a požadují jeho rezignaci. Jak se změnila pozice Vladimira Putina? Hrozí mu státní převrat? Jak reaguje Kreml na úspěšnou ukrajinskou ofenzivu? A co pro Moskvu znamená rozhoření konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménií? Hostem Vladimíra Kroce byl Pavel Havlíček (TOP 09), analytik z Asociace pro mezinárodní otázky.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hrozí Putinovi státní převrat, může být obviněn z velezrady. Čeká Rusko všeobecná mobilizace? Jak souvisí současná eskalace ázerbájdžánskou arménského konfliktu s vývojem situace na Ukrajině?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes analytik výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky se zaměřením na východní Evropu, zejména Ukrajinu, Rusko a východní partnerství, Pavel Havlíček. Dobrý den. Dobrý den. Rozhovor natáčíme dvě hodiny před vysíláním. Několik petrohradských zastupitelů z městské části Smolín. Finsko je navrhuje, aby byl Putin kvůli válce obviněn z velezrady. Teď se k nim přidávají další. Jak je ta situace pro ruského prezidenta nepříjemná?

  • Já si myslím, že nepříjemná je. A ono je nepříjemná z dvou důvodů. První je samozřejmě to, že pokud jsme sledovali ten vývoj bezpečnostní situace na Ukrajině, tak to, co se tam dneska děje, tak je přímo noční můrou pro ruské ozbrojené síly, kdy markantně ztrácí vlastní území. Mluví se, že jenom od začátku září je to přes 6000 km čtverečních. To je obrovské ztráty. Vlastně daleko více, než ruské síly dokázaly získat za měsíce. Takže to je ta první noční můra. Ta druhá je potom, že se tato ta neúspěšnost a prostě selhání vlastně ruských ozbrojených sil promítá zpátky do ruské politiky a do ruské společnosti a narůstá ruku v ruce s tím prostě, řekněme, ta kritika nejvyššího vedení v čele tedy s Vladimirem Putinem. Toto je velmi nepříjemné a je to velmi riskantní krok, na který vlastní analytici upozorňovali. Od začátku jí říkali, byli velmi skeptičtí vlastně k tomu, jestli já se Rusko skutečně vrhne na Ukrajinu EU. Pokud ano, že se mu to může setsakra vymstít.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu