Osobnost Plus

Analytik Bureš: Válka na Ukrajině bude dál v patu. Ani jedna strana nemá kapacity situaci zvrátit

Osobnost Plus

Analytik Bureš: Válka na Ukrajině bude dál v patu. Ani jedna strana nemá kapacity situaci zvrátit
Oldřich Bureš, vedoucí Centra bezpečnostních studií při Metropolitní univerzitě Praha

Plus

Rok 2024 bude pro Evropu i svět supervolební. Podle bezpečnostního analytika Oldřicha Bureše z Centra bezpečnostních studií při Metropolitní univerzitě v Praze tak Ukrajinu může čekat ještě menší pomoc s dodávkami zbraní. „Tohle je určitě scénář reálný – přestože ne vždy a za všech okolností loni zvítězili populisté,“ říká v Osobnosti Plus s odkazem na výhru opozice v polských parlamentních volbách.
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Letošní rok přidá k válkám, které jsme zdědili z minulého nebo dokonce předminulého roku, další stresující faktory. Víc než polovina lidí této planety žije v zemích, kde v roce 2024 proběhnout celonárodní volby a příznivci liberální demokracie se strachují. Volby jednoznačně nejzásadnější nás pak čekají ve Spojených státech. Vybírat se bude americký prezident. Prof. Oldřich Bureš, šéf Centra bezpečnostních studií na Metropolitní univerzitě Praha, který přednáší. Tak je na Karlově univerzitě můj dnešní host. Vítejte, pane pro které. Dobrý den. Dobrý den a hezký den z plusu přeje Barbora Tachecí.

  • Podle vašeho odhadu panem prof. bude letos čelit svět nějaké opravdu zásadní velké krizi?

  • Ta se velmi špatně předpovídá, protože jak je ten minulý rok, nám ukázal, do toho vstupuji jenom nejenom tzv. známé, neznámé, což třeba můžou být i americké volby. A jestli zvítězí Donald Trump nebo někdo jiný, ale i úplně neznáme, neznáme, což byl třeba útok, typ útoku na Gazu, respektive pardon Hizballáhu a Hamasu na Izrael v říjnu minulého roku, který, dovolím si tvrdit, nikdo neočekával. A to pak vede ke krizím, které mohou skutečně být takového rozsahu, pokud dál eskalují, že těžko říci, jak se to vyvine.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají