Online Plus

Musíme definovat a odlišit škodlivý obsah od toho, který je pouze nepříjemný. Bude to ale obtížný úkol, říká novinář Koubský

Online Plus

Musíme definovat a odlišit škodlivý obsah od toho, který je pouze nepříjemný. Bude to ale obtížný úkol, říká novinář Koubský
Fake news, dezinformace, ilustrační

Plus

Ministerstvo vnitra začalo chystat zákon, který by měl upravit případné blokování webů s dezinformacemi. Celý proces je složitý a ve vymezení zákona panují mezi poslanci neshody. První verze v srpnu nezískala shodu vládních koaličních stran, proto se nyní pracuje na nové variantě. Ta ale zcela vynechává pojem dezinformace.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Stát chystá zákon, který umožní blokovat stránky s dezinformacemi firmami. Ta musí prodat službu víc. Než polovina seniorů v Česku nemá internet a kolem datových schránek se chystají změny. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • A já samozřejmě u mikrofonu na dálku přes internet vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Stát možná nakonec ustoupí od automatického zakládání datových schránek fyzickým osobám. Na Twitteru to napsal ministr vnitra vít Rakušan. Novinka má začít platit od Nového roku. Datové mají automaticky získat lidé, když se poprvé přihlásí ke službě státu pomocí identity občana, tedy například také přes bank ID. V PS nicméně při byl pozměňovací návrh, který by to ještě měl na poslední chvíli zrušit. Povinné zřízení datových schránek pro fyzické osoby by vedlo k nezměrné zátěže, která by zejména pro zranitelnou část obyvatel mohla v současné době, kdy se potýkáme s vysokou mírou inflace a energetickou krizí v důsledku války na Ukrajině způsobit pád do existenčních problémů, argumentuje mluvčí Rakušanová hnutí STAN Sára Beránková. Pokud změna projde, zřídí stát od roku 2023 automaticky datové schránky jen podnikatelům a nepodnikajícím právnickým osobám, tedy například spolkům. Petře, my jsme tady před několika týdny mluvili právě o tom, že stát tento záměr má, tedy ten původní záměr zřídit vlastně všem lidem, kteří, jak ten zákon říká, jsou vlastně v uvozovkách digitálně gramotní, tedy použijí nějakou službu státu, digitální službu státu a přihlásí se přes identitu občana, tak těm lidem, že tedy stát automaticky založí datovou schránku, pokud ji ještě nemají. Tak o tom jsme tady mluvili. O tom, jestli je to je dobré rozhodnutí nebo špatné rozhodnutí. Teď tedy na poslední chvíli to vypadá, že tato povinnost od Nového roku nebude, že to povinné zřizování datových schránek tedy je. Pokud se stihne ten pozměňovací návrh k zákonu ještě schválit, tak vypadne z toho zákona. Co na ten veletoč říkáš?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají