Názory a argumenty

Petr Holub: Zlevní zase benzín? Čtvrtek vrátil šoférům naději

Názory a argumenty

Petr Holub: Zlevní zase benzín? Čtvrtek vrátil šoférům naději
Řidiči loni tankovali víc, než v roce 2021. Mají ale menší zájem o prémiová paliva

Plus

Není to ani tři roky, kdy jsme tankovali benzin nebo naftu pod 30 korun za litr. Po vpádu Rusů na Ukrajinu jsme nějaký čas platili přes čtyřicet a pak už se zdálo, že se cena vrátí zpátky ke třicetikorunové hranici. Jenže teď jsme opět nad 40 korunami, tedy nejvýš v historii s výjimkou několika měsíců v loňském roce.
Petr Holub

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Není to ani tři roky, kdy jsme tankovali benzin nebo naftu pod 30 korun za l. Po vpádu Rusů na Ukrajinu jsme nějaký čas platili přes 40 a pak už se zdálo, že se cena vrátí zpátky ke třicetikorunové hranici. Jenže teď jsme opět na 40 korunami, tedy nejvyšší v historii s výjimkou několika měsíců v loňském roce. Nejde o to, že snad nedostatek ropy na benzinových pumpách nezažíváme. Jak nestabilní je scéna mezinárodní politiky? K ceně za benzin a ropu se připočetla daň za politické napětí. Vysvětlit drahotu pohonných hmot nedá velkou práci. V červnu jsme ještě platili za benzin 36 korun, za naftu o čtyři koruny méně. Důvodem byla nižší cena ropy na světových trzích. To se ovšem nelíbilo státy ropného kartelu OPEC, které se dohodly na snížení těžby. Tomu ještě Saúdská Arábie oznámila závazek omezit až do konce roku těžbu o milion barelů denně. Rusko se přidalo dobrovolným omezením o 300000 barelů. Ekonomická logika je jasná saúdský princ Salmán potřebuje z něčeho financovat svůj rozvojový program vize 2030 ruský prezident Putin válku. Cena ropy Brent tak vyrostla o 30 % až ke 100 dolarům za barel. Ke všemu posílil dolar a kupuje se na místo červencových 21 korun o dvě koruny dráže. Důvody zdražování benzinu jsou tedy jasné a mnozí ekonomové například na serveru Patria CZ vyjádřili obavu, že cenový růst ještě není u konce. Tím se vlastně otevírá děsivá vyhlídka na 50 korun za l benzinu a spolu s tím na návrat inflace. Ve čtvrtek se ovšem ukázalo, že také země nakupující ropu se mohou bránit. Ceny ropy vyrostli s vyhlídkou, že se probudí velké průmyslové ekonomiky v Americe a Evropě. Zvláště v případě, že centrální banky začnou snižovat úrokové sazby u půjček. Makléři s komoditami si ovšem uvědomili, že centrální banky mohou reagovat na návrat inflace způsobený vysokými cenami ropy a úroky opět zvýšit. Z hospodářského oživení pak nic nebude a spotřeba ropy poklesne. Před drahou ropou začali varovat i politici, dokonce indický ministr ropy a rty podpory. Obavy dospěli vrcholu právě ve čtvrtek, a proto začala cena ropy klesat. Když navíc v poledne přišla zpráva, že zásoby ropy v největším americkém zásobníku v Oklahomě po dlouhých osmi týdnech zase vyrostly, propadla se cena za barel o 10 dolarů. Zprávy z Oklahomy jsou mladí také pro tuzemské automobilisty přesto nelze čekat okamžité zlepšení. Situace na bojišti, tedy na trzích s komoditami, se mění každým týdnem, dojem i hodinou a pouze s jejím zklidněním se mohou ceny pohonných hmot snížit. To ovšem znamená, že jedna ze stran sporu přetlačí tu druhou. K dohodě mezi producenty a nákupčími ropy je prozatím daleko.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají