Názory a argumenty

Petr Holub: Oddlužení za tři roky. Ještě že nám to EU nařídila

Názory a argumenty

Petr Holub: Oddlužení za tři roky. Ještě že nám to EU nařídila
Exekuce (ilustrační foto)

Plus

Jednoho dne si člověk na poště vyzvedne obsílku, ze které se dozví, že nad ním byla vyhlášena exekuce. Druhý den zjistí, že má zablokovány všechny účty. Okamžitě se mu vybaví hrůzné příběhy o tom, jak dlužník kvůli nezaplacenému dluhu pár tisíc korun přijde o střechu nad hlavou a jak dluhy porostou, i když člověk bude splácet celý život.
Petr Holub

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jednoho dne si člověk na poště vyzvedl obsílku, ze které se dozví, že nad ní byla vyhlášena exekuce. Druhý den zjistí, že má zablokovány všechny účty. Okamžitě jsem u bývalých různé příběhy o tom, jak dlužník kvůli nezaplacenému dluhu pár 1000 korun přijde o střechu nad hlavou a jak dluhy porostou, i když člověk bude splácet celý život. Podobnou zkušenost mají statisíce, možná nižší miliony Čechů. Dokonce se týká i těch, kdo vždycky každý účet i závazek okamžitě platili. A mezi nezodpovědné dlužníky zařadila jeho chyba na úřadech. Znamená to, že pozice věřitelů je v tuzemském byrokratickém systému nadmíru silná a že s prostým neplatičem se kdykoli může stát každý pro. Také není divu, že část veřejnosti ocenila, když sněmovna ve středu schválila novelu exekučního zákona, podle níž může člověk s nezvladatelnými dluhy vyhlásit osobní bankrot. Jakýchkoli závazků se zbavit během tří let. O poměrech v tuzemském systému vymáhání dluhů a vlivu dluhového byznysu svědčí, že úleva pro dlužníky by nepřišla, kdyby zkrácení doby oddlužení a zmírnění podmínek nařídila EU. Pochopitelně se objevily stížnosti, jak se teď věřitele nedomůžou svých práv a že napříště lidé budou drze vyrábět dluhy s vědomím, že za ni stejně nikdy nezaplatí. Lze si skutečně představit, že například členem sdružení vlastníků bytových jednotek, tedy SVJ, bude nezodpovědný neplatič, který bude dost šikovný, aby přesvědčil soudce o nutnosti oddlužení během tří let, když nevrátí ani korunu. Určitá, i když ne příliš velká pravděpodobnost, že se takové věci odehrají, tady skutečně existuje. Přesto je nezbytné život dlužníkům usnadnit. Po roce 2006, který začal fungovat nový systém vymáhání dluhů, se s exekucí a souvisejících soudních řízení stal vysoce výdělečný byznys, na kterém mohutně vydělávali stovky kanceláří. Statisíce občanů Česka, obvykle těch bez dostatečné finanční gramotnosti, kteří upadli to nepřekonatelných dluhů. Právě tyto statisíce domácností. Třeba oddlužit a odvalit balvan, který tíží celou společnost. Možná to jde bez vstřícnosti, kterou budou chtít lidé se sklony ke kriminálnímu jednání využít. Ovšem také existence nezodpovědných osob, které si už s exekucí nic nedělají a při oddlužení chtějí podvádět, je důsledkem minulých nepořádků. Nejtvrdší postup exekutorů a vůbec justice se používal tak často, ale ztratil na účinků, podobně jako nad užívané léky dát do pořádku společenské poměry, které byly narušeny dlouhodobě bezohlednou praxí úřadů a obecně státu, nebude trvat krátkou dobu. Bez vylepšení pozice dlužníků to ovšem nepůjde.

Ostatní také poslouchají