Názory a argumenty

Petr Holub: Kdo probudí spotřebitele? Ekonomický růst se odkládá

Názory a argumenty

Petr Holub: Kdo probudí spotřebitele? Ekonomický růst se odkládá
Ministr financí Zbyteněk Stanjura (ODS)

Plus

Titulky o tom, že bude hůř, reagovala média na ekonomickou prognózu ministerstva financí. Úřad Zbyňka Stanjury totiž očekává, že tuzemské hospodářství letos vyroste o 1,2 procenta, tedy o poznání méně, než se čekalo před koncem roku.
Petr Holub

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Titulky o tom, že bude hůř, reagovala média na ekonomickou prognózu ministerstva financí. Úřad Zbyňka Stanjury je totiž očekává, že tuzemské hospodářství letos vzroste o 1 celé a dvě desetiny %, tedy o poznání méně, než se čekalo před koncem roku. Katastrofické titulky ovšem přehání. Jednak z toho důvodu, že experti nadále očekávají zlepšení po letech, kdy podniky i domácnosti čelili dopadům pandemie a drahotě, bude nadcházející rok obdobím klidu, kdy se rodinné rozpočty dodavatelské řetězce postupně zotaví. Zároveň se zhoršení předpovědi čekalo. Analytici například z německého ústavu i o něm mluvili už dávno. Proč tedy brát tak vážně, nebo dokonce tragicky, než tuzemské úřady jenom potvrdili prognózu na slovo vzatých znalců z Mnichova. Na to lze odpovědět, že vážnost má svůj důvod právě v okolnosti, kdo s předpovědí přišel. Stanovisko vědeckého ústavu zajímá experty. Prognóza ministerstva financí má přesah minimálně do politiky. Jak známo, vláda začíná svůj třetí rok a v něm by se už měla ekonomika pohnout nahoru. Je to nezbytné, pokud by mělo ve volebním roce 2025 nastat přesvědčivé oživení. Vládní strany logicky potřebují jasný argument, že pod jejich vedením Česko překonalo hlubokou pandemickou a energetickou krizi. Lze dokonce říci, že bez takového argumentu se jejich obhajoba vládních pozic přesouvá do říše nepodložených spekulací. Proto musí být pro vládní strany zklamáním a pro opozici přirozeně povzbuzením, když se ekonomický růst zpomaluje či odkládá. Z predikce ministerstva financí vyplývá, že se situace zlepší až ve chvíli, kdy domácnosti zvýší svou spotřebu, respektive když se spotřeba vrátí aspoň na předkrizovou úroveň. Teoreticky tomu nic nebrání, protože rodiny hodně spořili a mají z čeho utrácet. K tomu je však musí někdo případně něco přemluvit. Tím se samo probuzení tuzemské ekonomiky stává politickou otázkou. Když se něco stane, třeba když vláda nějak prokáže svou ekonomickou kompetenci, lidé začnou věřit na lepší zítřky a začnou utrácet. Naopak opozici se vyplatí vládní schopnosti a spolu s tím je důvěru v národní hospodářství zpochybnit. Na první pohled hraje vládním stranám všechno do karet. Mzdový růst podle předpovědí brzy výrazně překoná inflaci. Lidé budou mít víc peněz, které automaticky začnou utrácet, a brzy poté se vzpamatuje celá ekonomika. Zkušenosti z poslední krize ovšem ukazují, jak důležitou roli hraje politika, přesněji společenská nálada. Spotřeba domácností se probudila koncem roku 2013, tedy na závěr roku, kdy příjmy rodin klesaly. Lidé si prostě chtěli užít Vánoce a nechtěli čekat, až se zvýší platy. Na nějaký spouštěč čeká ekonomika i letos?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají