Názory a argumenty

Petr Hartman: Střelbě vyšinutého jedince zabránit nelze, snížit pravděpodobnost jejího opakování lze

Názory a argumenty

Petr Hartman: Střelbě vyšinutého jedince zabránit nelze, snížit pravděpodobnost jejího opakování lze
Policie zveřejnila video ze zásahu na filozofické fakultě

Plus

„Není možné zajistit přítomnost policistů na všech veřejných místech. Stejně tak nebude nikdy dost kontrol a regulací k eliminaci všech nebezpečí. Musíme analyzovat, co se stalo a proč se to stalo,“ prohlásil v novoročním projevu prezident republiky Petr Pavel.
Petr Hartman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Není možné zajistit přítomnost policistů na všech veřejných místech. Stejně tak nebude nikdy dost kontrol a regulací k eliminaci všech nebezpečí. Musíme analyzovat, co se stalo a proč se to stalo, prohlásil v novoročním projevu prezident republiky Petr Pavel. Reagoval tím na čin šíleného střelce, který na Filozofické fakultě v Praze připravil o život 13 lidí. Nejenom. Z jeho slov vyplývá, že podobným tragickým událostem nelze zcela zabránit. Přesto je potřeba se snažit o to, aby pravděpodobnost opakování takové hrůzy byla co nejnižší. Proto hlava státu hovořila o nutnosti důkladné analýzy události na Filozofické fakultě. V poměrně krátké době se o to pokusila policie. Na základě šetření dospěla vnitřní kontrola ke zjištění, že konání zasahujících policistů bylo rychlé, profesionální a v souladu s předpisy. Až na malé detaily lze tedy těžko hledat nějaký prostor pro výrazné zlepšení. Zároveň je k tomu potřeba dodat, že šlo o zásah, který reagoval na už probíhající střelbu. Nemohl ji nijak zabránit. Mohl snížit počet obětí. Velmi dobrá práce policie k tomu přispěla. Neznamená to, že by prezidentem požadovaná analýza tragické události měla tímto skončit, až budou důkladně vyšetřeny všechny okolnosti, které vražednému útoku na Filozofické fakultě předcházely. Je potřeba v ní pokračovat, ať už se to týká podmínek, za kterých je možno v ČR legálně držet zbraně. Stranou zájmu by neměly zůstat otázky týkající se jejich množství a typu důkladnosti jejich evidence a sdílení těchto informací v bezpečnostních složkách, případně sledování psychického zdraví majitelů zbraní. V neposlední řadě by se analýza měla zaměřit na systém informování lidí, kterých se takové případy mohou bezprostředně dotýkat a ohrozit je na životě. Nejenom na základě svědeckých výpovědí, ale také prostřednictvím záznamů, které policie na tiskové konferenci zveřejnila, je zřejmé, že bezprostředně ohrožení lidé neměli dlouho ponětí o tom, co se děje. Právě včasné informování může být v takových případech účinnější než různé bariéry, které mají zkomplikovat vyšinutým lidem vstup do veřejných budov. V 21. století, v době masivního držení mobilních telefonů, by to neměl být nepřekonatelný problém. Zkrátka oblastí, na které by se měla zaměřit důkladná analýza, existuje hodně. Nejnovějším rozborem postupu policie by poučení z této tragédie skončit nemělo. Přesto už nyní je zřejmé, že neexistuje zázračný postup, který by zamezil opakování podobné tragédie. Většina politické reprezentace si to zatím uvědomuje a nenabízí žádná jednoduchá řešení nebo masivní restrikce. Ostatně prezident republiky to v novoročním projevu vyjádřil jasně nikdy nebude dost kontrol a regulací, které mohou eliminovat všechna nebezpečí.

Ostatní také poslouchají