Názory a argumenty

Petr Hartman: Negativní zápis expremiéra Nečase do historie

Názory a argumenty

Petr Hartman: Negativní zápis expremiéra Nečase do historie
Petr Nečas u soudu (archivní foto)

Plus

Zapsat se do historie může člověk různým způsobem. Třeba tím, že se stane premiérem dané země. Za dobu existence samostatné České republiky se to dosud podařilo třinácti lidem. Postupně bude předsedů vlády přibývat, takže není jisté, zda si na všechny veřejnost vzpomene.
Petr Hartman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zapsat se do historie může člověk různým způsobem, třeba tím, že se stane premiérem dané země. Za dobu existence samostatné ČR se to dosud podařilo 13 lidem. Postupně bude předsedou vlády přibývat, takže není jisté, zda si na všechny veřejnost vzpomene. Větší šanci bude mít ten, u kterého se objevuje číslovka první. Tu lze přiřadit k Václavu Klausovi, který v době vzniku ČR usedl do premiérského křesla. Číslovku první lze nyní rovněž spojovat s Petrem Nečasem, byť z hlediska posloupnosti předsedů vlád je až devátý. Nečase na první příčku posunul v jiné kategorii. Řeč je o jeho trestním stíhání, které vyústilo v odsouzení. Po neúspěšném dovolání k Nejvyššímu soudu je tento verdikt definitivní. Petr Nečas se tak stal prvním člověkem, který působil jako předseda vlády. Byl pravomocně odsouzen za spáchání trestného činu. V jeho případu šlo o křivou výpověď. Té se dopustil při marné snaze ochránit před postihem svoji tehdejší šéfku kabinetu a současně milenku Janu Nagyovou. Ta se snažila získat kompromitující materiál na tehdejší Nečasovu manželku Radku a zneužívala k tomu tajnou službu. Soud jí za to vyměřil podmíněný trest odnětí svobody. Jana Nagyová, nyní už Nečasová, nakonec uspěla alespoň u prezidenta Miloše Zemana. Ten ji v lednu loňského roku udělil milost a tím ji této kauzy zbavil. Neplatí to pro Petra Nečase. Ten za aktivity současné manželky Jany zaplatil několikrát. Jednak tím, že musel předčasně skončit ve funkci premiéra a vytratil se z politického života. Zároveň tím, že si pošpinil trestní rejstřík. Nejenom kvůli tomu, že místo odmítnutí výpovědi s odkazem na osobu blízkou se ji neúspěšně pokusil zachránit rovněž tím, že byl potrestán v kauze tzv. trafik pro poslance, tedy za jednání, kdy nabídl třem poslancům ODS určité výhody za to, že se vzdají poslaneckého mandátu. Byť tento verdikt vyvolal různé pochybnosti, potvrdil ho odvolací soud. Petr Nečas tak zápisem do rejstříku trestů vybočil z řady dosavadních premiérů samostatné ČR. Neplatí to v souvislosti s jeho trestním stíháním. Tomu čelo až v momentu, kdy rezignoval na post předsedy vlády. Prvním premiérem, který se s tímto jevem potýkal přímo ve funkci, je Andrej Babiš. Ten na rozdíl od Petra Nečase demisi nepodal. V čele vlády vydržel celé volební období. Na lavici obžalovaných usedl až v momentu, kdy byl lídrem opoziční strany. Zatím si vyslechl dva osvobozující verdikty. Kauza Čapí hnízdo však není pravomocně ukončen, a nelze proto vyloučit, že Andrej Babiš by mohl čelit obžalobě i na konci příštího roku, tedy v momentu, kdy by se opět mohl po sněmovních volbách stát premiérem této země, tím by se zapsal do historie ČR. Podobně jako Petr Nečas by si rovněž Andrej Babiš raději takový primát odpustil.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají