Názory a argumenty

Petr Fischer: F-35 a pravidla české obranné hry

Názory a argumenty

Petr Fischer: F-35 a pravidla české obranné hry
F-35 Lightning II disponuje rozsáhlým arsenálem, který může být tvořen variací raket vzduch-země, vzduch-vzduch, protitankových střel nebo pumami menších a středních velikostí

Plus

Česko bude mít nové stíhací letouny. V roce 2035, kdy už bude létat všech 24 amerických strojů F-35, budeme tedy připraveni na každou budoucí válku. A to s letadly, která, jak říká náčelník generálního štábu České armády Řehka, „mění pravidla hry“.
Petr Fischer

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česko bude mít nové stíhací letouny v roce 2035, kdy už bude létat všech 24 amerických strojů F-35. Budeme tedy připraveni na každou budoucí válku, a to s letadly, která, jak říká náčelník Generálního štábu české armády, řeka mění pravidla hry. Kemp, kde jsou i v té třicítky i v jiném smyslu. Česko tím velmi viditelně potvrzuje svou mimořádně silnou bezpečnostní vazbu na Spojené státy, s nimiž kabinet Petra Fialy spojil svou bezpečnostní politiku, což potvrzuje jak vystupování ministryně obrany Černochové, tak názory poradce vlády pro národní bezpečnost Tomáše Pojara nebo společné hlasování v OSN. Česko se zavěšuje na Ameriku jako na nejsilnějšího spojence, který už dvakrát pomohl Evropě z nejhoršího a jistě zůstane při starém kontinentu i nadále. To je ale možná největší slabina českého strategického plánu. A to nejen proto, že za Atlantikem letos budou volby a do Bílého domu se může vrátit Donald Trump, který má na vojenské působení Američanů v Evropě trochu jiné názory. Trump se netají tím, že ho na to dost otravuje a vlastně ho zajímá jen mimo Evropu, tedy zejména na Blízkém východě a v potýkání se s Čínu. Evropa je v očích velkého golfisty a jeho bezpečnostních poradců kontinent, který by si měl bezpečnost zajistit sám. To platí i o Ukrajině, kam by měly putovat hlavně evropské i kvůli americké zbraně. Nástup Trumpa k moci zcela jistě přinese tlak na bezpečnostní autonomii Evropy a Česko by v tomto proudu nemělo chybět. Musíme se na toto evropské osamostatní připravit už dnes. Sázka na americké stíhací letouny poslední generace, které přijdou Česko na 150 miliard korun, je technicky a vojensky nezpochybnitelná. Nic lepšího už mít nemůžeme. Jakkoli budeme mít velké problémy stihnout vybudovat celkovou infrastrukturu, kterou letouny f 35 potřebují na zemi. Viditelné politické splývání s Američany je naopak dost riskantní. Trump se nebojí prosazovat svou hlava nehlava. Navíc není v Republikánské straně žádná výjimka a každý jeho nástupce bude více či méně podobně Evropu napínat a nutit k budování vlastní obrany. Jestli se Američané připravují na nějakou válku, pak nejspíše na střet s Čínou. A pro ten potřebují mít klid a uvolněné ruce. V Evropě. Všechno nemusí být tak horké, jak to teď z Trumpových vystoupení proti NATO a jeho evropským členům vypadá strategie Amerika se středy Spojené státy vždy až na prvním místě ale zůstane i po jeho odchodu a s ním nutnosti potřeba zafixovat českou bezpečnostní strategii v evropských strukturách, k jejichž vzniku, rozvoji či posílení bychom měli konečně naplno přispět. Prezident Pavel o tom vcelku otevřeně mluví. Jak silně na to myslí i vláda Petra Fialy? Moc slyšet není. Evropa nikoli Amerika je a bude. Měla by být pro Česko Förster východiskem každé budoucí obrany. Ať už budeme mít Gripeny nebo F5 třicítky, do roku 2035 se zdá času dost. Přitom už včera bylo pozdě.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají