Pro a proti

F-35 jsou moderní, ale neskutečně drahé stroje. Gripeny by nám stačily, tvrdí poslanec Růžička

Pro a proti

F-35 jsou moderní, ale neskutečně drahé stroje. Gripeny by nám stačily, tvrdí poslanec Růžička
Na Dnech NATO se představí i české gripeny

Plus

Česká vláda rozhodla o zahájení jednání o nákupu 24 amerických stíhaček F-35 Lightning. Část opozice to kritizuje s tím, že jde o letouny příliš drahé a naše armáda je plně nevyužije. Jsou F-35 pro české letectvo lepší než švédské JAS-39 Gripen?
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česká vláda rozhodla, že zahájí jednání o nákupu 24 amerických stíhaček F-35 Lightning. Premiér Petr Fiala z ODS to označil za zásadní krok pro modernizaci české armády. Podle ministryně obrany Jany Černochové rovněž z ODS právě jen tyto nejmodernější stroje páté generace obstojí na bojištích budoucnosti. Část opozice plán kritizuje s tím, že F-35 k i české letectvo pro své cíle nepotřebuje a že jsou příliš drahé. Jde o zbytečný luxus, který zbrzdí modernizaci ostatních částí české armády nebo o základní potřebu při obraně vzdušného prostoru, v jehož bezpečnost čelí po válce na Ukrajině novým výzvám.

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Zdravím a vítám své dva hosty. Jsou jimi místopředseda PS a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Dobrý den. Pěkné dopoledne. A také místopředseda sněmovního výboru pro obranu z hnutí ANO Pavel Růžička. Dobrý den. Dobrý den. Pánové, na úvod poprosím, jak je zvykem v tomto pořadu, o stručnou odpověď na stejnou otázku. Jsou F-35 k lepší pro české letectvo než Gripeny? Pane Bartošku?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají