Názory a argumenty

Matěj Schneider: DeSantis sliboval efektivnější trumpismus. Nedokázal ani úspěšně spustit kampaň

Názory a argumenty

Matěj Schneider: DeSantis sliboval efektivnější trumpismus. Nedokázal ani úspěšně spustit kampaň
Guvernér Floridy a kandidát na amerického prezidenta Ron DeSantis

Plus

Republikán Ron DeSantis okolo prezidentské kandidatury kroužil mnoho měsíců. Teď ji skutečně oznámil a zatím je to fiasko. Floridský guvernér má jednoznačnou message: budu bojovník se stejně ostrými lokty jako Donald Trump, ale budu efektivnější. Teď to tak ale rozhodně nevypadá.
Matěj Schneider

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Republikán Ron DeSantis okolo prezidentské kandidatury kroužil mnoho měsíců. Teď i skutečně oznámil. A zatím je to fiasko. Floridský guvernér má jednoznačnou Messi budu bojovník se stejně ostrými lokty jako Donald Trump, ale budu efektivnější. Teď to tak ale rozhodně nevypadá. DeSantis oznámil svou kandidaturu nezvykle po boku. Ilona maska na jeho sociální síti Twitter. Ukázalo se, že to byla obrovská chyba, když se davy uživatelů pokoušeli připojit k živému zvukovému vstupu na Twitteru, přivítalo je střídavě dlouhé ticho, kašlání, zpětná vazba mikrofonů a útržky vět mluvčích o historickém zahájení kandidatury, které se mnohdy s ozvěnou opakovaly. Jak samotný kandidát, tak Musk se vše snažili podat jako úspěch. K technickým potížím došlo proto, že byl o jejich oznámení tak velký zájem mimo jejich týmy ale takto na jejich debakl bude pohlížet málokdo. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Donald Trump na svou sociální síť trus jsou šelma. Hrál například video, ve kterém se střídá záznam DeSantisovi katastrofálního zahájení kampaně se záběry, jak Trump přichází triumfálně na pódium. Zaznění burácející písně Gott blesk lidí USA jednodušeji ten kontrast našel. Vykreslit Trumpův tým se ale ani dál nebral servítky. Na Instagram zavěsil parodické video, ve kterém DeSantis startuje svou kampaň na Twitteru po boku George Sorose. Dicka Cheneyho, ale i Adolfa Hitlera a satana. Joe Biden reagoval úsporněji na svůj Twitter. Na sdílel odkaz na svůj dárcovský web s komentářem, že tento link opravdu funguje. DeSantis za sebou přitom nemá úplně dobré měsíce. O jeho schopnosti vést úspěšnou kandidaturu v poslední době pochybovali mnozí ve světle nelichotivých čísel v průzkumech, neochoty i jeho floridských kolegů z kongresu mu vyjádřit podporu neobratných vyjádření ohledně války na Ukrajině, ale především v obecné rovině neschopnosti konzistentně ukazovat, proč by měl být lepším kandidátem než Trump. Oficiálním zahájení kampaně bylo pro něj šancí přešlapy přemazat, provést jakýsi restart. Místo toho své problémy prohloubil definitivně. Jeho šance zatím rozhodně nejde odepisovat. Faktem je, že ani jeden z trojice by Trump DeSantis není bůhvíjak dobrý kandidát. A to i přesto, že nad ostatními kandidáty mají v průzkumech náskok. První republikánské debaty začnou na konci léta a do začátku primárek zbývá necelých osm měsíců. Mnohé se může ještě změnit. Kandidaturu na prezidenta je běh na dlouhou trať, který pohání především peníze. A těch se DeSantisovi dostává. Jeho tiskový mluvčí si po nepovedeném zahájení pochvaloval, že během chvilky vybrali milion dolarů. Nicméně jestliže je kandidatura běh na dlouhou trať, tak od pustíte-li nataženou metaforu. Ve dnech před startem kolovaly nepříjemné zvěsti o běžcově zdraví a po výstřelu startovní pistole hned klopýtl. Jestli se chce DeSantis stát republikánským kandidátem na prezidenta, natož pak přímo prezidentem Spojených států, má toho hodně co dohánět.

Ostatní také poslouchají