Názory a argumenty

Martin Fendrych: Velké firmy by měly mít třetinu žen ve vedení. Vláda jich má jen 11 procent

Názory a argumenty

Martin Fendrych: Velké firmy by měly mít třetinu žen ve vedení. Vláda jich má jen 11 procent
Manažerka

Plus

Vláda bude projednávat návrh zákona, podle kterého by velké společnosti měly mít v budoucnosti ve vedení alespoň třetinu žen. Týká se to pouze firem, které sídlí v Evropské unii a jejichž akcie se obchodují na kapitálovém trhu. Musejí mít více než 250 zaměstnanců a roční obrat přesahující 50 milionů eur, případně aktiva přes 43 milionů eur.
Martin Fendrych

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vláda bude projednávat návrh zákona, podle něhož by velké společnosti měly mít v budoucnosti ve vedení alespoň třetinu žen. Týká se to pouze firem, které sídlí v EU a jejichž akcie se obchodují na kapitálovém trhu. Musejí mít více než 250 zaměstnanců a roční obrat přesahující 50 milionů eur, případně aktiva přes 43 milionů eur. Na sociální síti x tato novinka vyvolala velké rozhořčení mužů, ale kupodivu i žen. Za chvilku prý bude povinně určen počet gayů a leseb, černochů či transvestitů zřejmě míněno ve vedení velkých společností. Jistá Edita napsala jsem žena ve vedení velké firmy a nesouhlasím s tím. Svou pozici jsem si vydřela a zasloužila si ji. V případě kvót bych měla pocit, že ji mám, protože jsem žena atd.. Zajímavá je důvodová zpráva k zákonu na podporu vyváženého zastoupení žen a mužů ve vedení zmíněných společností. Mluví totiž o tom, že podle některých studií jsou firmy s vyšším zastoupením žen ve vedoucích orgánech obecně úspěšnější než firmy s nižším zastoupením žen. Studie jsou doloženy dále důvodová zpráva uvádí, že víc žen ve vedení pomáhá vytvořit spravedlivější prostředí, přilákat lepší zaměstnance a mimo jiné také lépe porozumět zákazníkům. Zákon vychází jednak ze směrnice Evropského parlamentu a Rady EU, jež se týkají genderové vyváženosti, a jednak ze strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021 až 2030, kterou česká vláda schválila před dvěma roky. Podle ní bylo u nás ve vedení velkých firem jen 21 % žen, zatímco v zemích EU to celkově činilo více než 32 %. K tomu jedna poznámka o tématu bude rozhodovat vláda, která má 18 členů včetně premiéra, z toho jen dvě ženy. Procentuální zastoupení žen tam tedy činí 11,11 setin %. A je to moc hezké číslo, ale trapně malé. Nevěřím, že strany nemohly dodat víc žen na ministerská křesla. Ale tak to u nás prostě je. Tak jsme zvyklí, tak je to tu nastaveno. Ženy dnes pracují stejně jako muži. Dávno skončila doba, kdy doma vychovávali děti. Dnes je často vychovávají a ještě chodí do práce. Jsou hůř odměňováni a do vedení je muži nechtějí pouštět. Ve špičkách velkých firem je jich jen pětina, a tak se proti nim dá používat absurdní argument, že nemají dost zkušeností. Jistý je. ABL na síti x k tomu píše, co je to za nerovnoprávnou blbost. Proč ne jedna ku jedné. Navíc bych to zavedl úplně ve všech firmách. Ať se to položí všechno a hned ženy jsou nesmyslně podceňovány. Ještě jeden údaj. Mezi mladými Češkami je přes 40 % vysokoškolaček, což je téměř o 13 % víc než mezi mladými muži. Vyplynulo to ze šetření Českého statistického úřadu, který srovnal vývoj mezi lety 2010 a 2017, kdy přibylo 270000 vysokoškolaček a 164000 vysokoškoláků. Ženy začínají být kvalifikovanější než muži, tak jen doufám, že ten zákon vláda přijme a zákonodárci odsouhlasí. Měli jsme ho mít už dávno.

Ostatní také poslouchají