Názory a argumenty

Martin Fendrych: Fico ke dvěma rokům války na Ukrajině pronesl putinovský projev, V4 ztratila smysl

Názory a argumenty

Martin Fendrych: Fico ke dvěma rokům války na Ukrajině pronesl putinovský projev, V4 ztratila smysl
Slovenský premiér Robert Fico

Plus

Slovenský premiér Robert Fico pronesl krátký projev ke dvěma rokům války na Ukrajině. Začal slovy o „záplavě vyjádření podporujících zabíjení Ukrajinců a Rusů“ a o „naivním přesvědčení, že konflikt má jen vojenské řešení“.
Martin Fendrych

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Slovenský premiér Robert Fico pronesl krátký projev ke dvěma rokům války na Ukrajině. Začal slovy o záplavě vyjádření podporujících zabíjení Ukrajinců a Rusů a o naivním přesvědčení, že konflikt má jen vojenské řešení, pokračoval. Západ nemůže přiznat, že strategie využít konflikt na Ukrajině na zničení Ruské federace nefunguje. Obvinil západ, že Ukrajincům zabránil vyjednat mír a že falešně démonizuje. Putin a válka a sankce podle něj nefungují. Rusko nepadlo na kolena. Jediné, co podle Fica funguje, jsou 1000 mrtvých a zmrzačených Ukrajinců a Rusů. K útoku Rusů řekne jen to, že jde o porušení mezinárodního práva. Hned však dodá tato válka začala už v roce 2014 řáděním ukrajinských neonacistů. Pak mluví o rozšiřování NATO a řekne, že pokud by se členskou zemí Aliance měla stát i Ukrajina, považoval by to za dobrý základ tak akorát pro začátek třetí světové války. Pokračoval, že Ukrajina i Rusko potřebují mír a bezpečnostní záruky. Obvinil EU, že nevyužívá svoji váhu na prosazení okamžitého příměří a že jediným plánem unie je podporovat vzájemné zabíjení. Slovanů. Mluvil o tupých projevech, jak Ukrajina bojuje za svobodu a nezávislost Slovenska, napadl předsedu strany progresivní Slovensko Michala Šimečku, svého soupeře. Tázal se ho, na jakém školení jste byl, jaké pokyny jste dostal? Ficův projev staví věci na hlavu. Na Ukrajině řádili neonacisté. Západ chce zničit Rusko, NATO ohrožuje Rusko. Ani slovo o právu Ukrajiny na sebe určení, o právu rozhodnout se o své budoucnosti ani slovo o ruské bestialitě, jež si nezadá s bestialitou hitlerovskou. Ani slovo o strašlivé vině Putina a jeho generality. Posloucháte ten projev a nevěříte svým uším, napadne vás, že ne Šimečka, ale Fico. Dostal pokyny ne od demokratických politiků, ale od Putina, protože říká přesně to, co do světa pouští Kreml. Bývalý slovenský premiér Eduard Heger k tomu západní hodnoty zrazující mu projevu ve svém videu řekl pane Fico, jste ostuda Slovenska. Naprosto souhlasím, i když vím, že Fico loni na zasedání Rady EU podpořil stejně jako Viktor Orbán další poskytování finanční, hospodářské a humanitární, vojenské a diplomatické podpory Ukrajině. Doma mluví úplně jinak Rusky. Putin ski. Fico je politik dvojí tváře a ti jsou vždycky nebezpeční a nespolehlivý. Bude zajímavé sledovat, jak se zachová premiér Fiala. Fico má přijet do Prahy na jednání visegrádské čtyřky. Petr Fiala je vyzýván, aby Fica, tedy logicky i Orbána Nezval. Pak by ale V4 skončila. Smysl té skupiny čtyř zemí Česka, Polska, Slovenska a Maďarska, jak ho viděl Václav Havel před naším vstupem do EU, je dávno pryč. Pro nás by mělo smysl spolupracovat se zeměmi, jako je Nizozemsko. Slovenská vláda je dnes toxická. Ficovi je potřeba to dát veřejně najevo. Fialova vláda od začátku podporuje Ukrajinu v její obraně proti ruské agresi, proti zničení, genocidě a okupaci. Fico a jeho vláda jsou na úplně druhé straně. Dohromady to nemůže fungovat. Je to lež.

Více z pořadu