Názory a argumenty

Martin Fendrych: Droga jménem mobil. Měli bychom si ji hlídat stejně jako alkohol. Jinak z nás budou závisláci

Názory a argumenty

Martin Fendrych: Droga jménem mobil. Měli bychom si ji hlídat stejně jako alkohol. Jinak z nás budou závisláci
mobilní telefon

Plus

Minulý týden mi jedna pětatřicetiletá žena řekla, že už líp spí. Přestala si večer v posteli číst na mobilu, dvě hodiny před spaním se mu vyhýbá a vnímá to jako duchovní očistu.
Martin Fendrych

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Minulý týden mi jedna třicetiletá žena řekla, že už líp spí. Přestala si večer v posteli číst na mobilu. Dvě hodiny před spaním se mu vyhýbá a vnímá to jako duchovní očistu. Mnozí z nás už jistě slyšeli větu si pořád na mobilu si na něm závislí závislá. Tato malá geniální věc si nás postupně ochočil a máme ji neustále v kapse. Každou chvíli ji jen tak pro nic za nic vytáhneme a zkontrolujeme, co se děje, jestli nám někdo nepíše, jestli se něco nestalo, přičemž platí, že ono se pořád něco děje. Na mobilu jsme v tramvaji, už nekoukáme z okna, po mobilu se stýkáme. Je to pohodlnější než se sejít. Navíc se dá kontakt okamžitě a bez váhání utnout. Té věci, která taky fotí a natáčí videa a nahrává hovory a kdoví co ještě říkáme chytrý mobil. A už dlouho u nás i jinde existují partyzánky a partyzáni, kteří chytrý mobil odmítají a zdůrazňují já tuto věc nechci, já ji nepotřebuji, jsem jiný jiná. Chtějí si udržet svobodu a nezávislost. Jsou divní. Nadace O2 nechala zkoumat bezpečné a zdravé chování na internetu. Výsledky nejsou uklidňující. Téměř jedna pětina populace v Česku má nízký index digitálního zdraví. Technologie nevyužívají tak, aby byly dlouhodobě v pohodě. Lidé s nízkým indexem digitálního zdraví tráví na mobilu víc než šest hodin denně, téměř o tři a půl hodiny déle, než chtějí. Nízký index digitálního zdraví mají častěji mladí lidé. Téměř 60 % z nich ví, že na mobilu tráví více času, než považuje za přijatelné. Agentura NMS Market Research testovala 1900 lidí různých věkových kategorií a nabídla nám neveselá vysoká čísla. Nízký nebo velmi nízký index digitálního zdraví má v Česku 1700000 lidí. Časy se mění. Ta malá chytrá věc nás dostala. Dokáže být velmi užitečná i velmi nebezpečná, protože z nás snadno dělá závislá, tak i mobil funguje jako droga. Nejdřív nám dělá dobře, usnadňuje nám život, ale postupem času nám ho začne brát. Najednou žijeme čím dál víc zprostředkovaně přes tu malou obrazovku, přes fotky a videa, kterými nás krmí neúnavné sociální sítě. Typický moderní rozhovor začíná výše citovanou větou jsi pořád na mobilu? Žena se vás na něco ptala a vy nevnímáte. Odpověď zní ne, ne, to ty jsi závislá na mobilu. Ona odvětí ne, já ne, to ty. A za chvíli už oba koukáme do mobilu, protože tam něco cinklo. Když má člověk strach, že moc pije, začne si dávat pozor, kolik piv, vín a panáků denně konzumuje víc, jak ničivá je ta závislost. Chytré by bylo si měřit, kolik hodin denně trávíme na chytrém telefonu, jestli už nás náhodou úplně neovládl. Chytré je dávat si pravidelně mobilu ví detox.

Ostatní také poslouchají