Názory a argumenty

Marek Hudema: Demokratická recese a mladší generace

Názory a argumenty

Marek Hudema: Demokratická recese a mladší generace
Volby (ilustrační foto)

Plus

Tento rok je velkým rokem pro demokracii. K volebním urnám se dostaví přes dvě miliardy lidí, více než polovina světové populace. Bohužel, při bližším pohledu vidíme, že demokracie naopak mizí a svoji víru v ní ztrácí zejména mladá generace. Je totiž třeba si uvědomit, že demokracie nejsou jen volby.
Marek Hudema

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tento rok je velkým krokem pro demokracii. K volebním urnám se dostaví přes dvě miliardy lidí, více než polovina světové populace. Bohužel při bližším pohledu vidíme, že demokracie naopak mizí a svoji víru v ní ztrácí zejména mladá generace. Je totiž třeba si uvědomit, že demokracie nejsou jen volby. Volby jsou součást demokracie a můj zmanipulované či mouchy byt ostatní prvky demokracie. A právě to se děje v rostoucí míře v posledních 15 letech. Jak to vyplývá ze zpráv americké organizace Freedom House, která to sleduje. Americký sociolog Hillary Diamond konce už desetiletí mluví o demokratické recesi. Nepluji ústupu demokracie. V mnoha zemích mizí nezávislé instituce, nezávislá média a opozici je nenápadně likvidována nebo si nikdy nemůže dostat k vládě. Roste vliv různých oligarchů spojených se státem. Zkrátka mizí liberální demokracie založená na delikátním propojení tržního kapitalismu a demokracie. Nejhorší je, že k liberální demokracii a k demokracii vůbec se otáčí zády mladší generace nebo minimálně toleruje možnost nástupu neliberálního nebo nedemokratického režimu. Podle průzkumů veřejného mínění, provedeného loni nadací Open Society Fund 30 zemích světa jen 57 % lidí mezi 18 a 35 lety. Preferuji demokracii před jiným stylem vlády. 42 % by pak dokonce bylo pro vládu vojenské junty i ve Spojených státech. Jen čtvrtina mladých lidí konzistentně podporuje demokracii. Přitom zřejmě nejde jen o to, že mladí jsou prostě přirozený, radikální, odmítají zavedené demokratické režimy a potom z toho vystřízliví. Ne, toto přesvědčení v posledních letech lidem zůstává. I když zestárnou, je tu generace, která má dojem, že demokracie zklamala. Co je důvod k liberální demokracii? Zřejmě nesplňuje jejich představy o tom, jak by měla zajišťovat životní standard, ani nedokáže řešit to, co požadují od politiky. V mnoha demokratických zemích je pro mladé těžké sehnat bydlení. Rozplývá se představa, že se budou mít lépe, nebo aspoň stejně dobře jako jejich rodiče. Zároveň se zdá, že se demokracie nedokáže vyrovnat s hrozbou změny klimatu, s technologickými změnami, že mladí nejsou vpuštěni do politiky, podléhají pak populismu, radikalizují se, volí extrémy na obou stranách politického spektra. Vypadá to, že se hroutí ona křehká rovnováha mezi volným trhem a zastupitelskou demokracií, která umožnila západu jeho prosperitu a život bez převratů a válek. Jak ji obnovit? To je velkou otázkou dneška.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají