Názory a argumenty

Marek Hudema: Debata o přijetí eura. Na argumenty se nedostává

Názory a argumenty

Marek Hudema: Debata o přijetí eura. Na argumenty se nedostává
Evropská unie, euro (ilustrační foto)

Plus

Ministry menších koaličních stran nedávno rozzlobil ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS, který doporučil vládě nestanovovat termín pro přijetí eura ani nepodnikat příští rok žádné přípravné kroky ke vstupu do eurozóny. Vypadá to jako ryzí odmítání eura.
Marek Hudema

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ministry menších koaličních stran nedávno rozzlobil ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS, který doporučil vládě nestanovuje termín pro přijetí eura a ani nepodnikal příští rok žádné přípravné kroky ke vstupu do Eurozóny. Vypadá to jako ryzí odmítání eura. Je to minimálně zajímavé, protože už při svém vstupu do EU v roce 2004 se ČR zavázala vstoupit do Eurozóny, byť bez konkrétního data. Jak se s tím vyrovnávají odpůrci eura? Bývalý předseda ODS Václav Klaus to, když si řešil tvrzením, že zrovna teď není na euro vhodná doba. Přitom před kádr odborné argumenty, které často měly svoji váhu. Tak se politici včetně Staňury s odbornými argumenty příliš nenamáhají a jen tvrdí, že není čas vůbec přemýšlet, případně že euro, které jsme se zavázali přijmout v roce 2004, je jiné než euro současné. Na tom něco je. Architektura Eurozóny se opravdu změnila. Jenže neměli by právě toto odpůrci eura ocenit? Změnila se totiž k lepšímu. Euro je funkčnější a stabilnější a jde o mnohem méně politický projekt. Navíc vyrostlo naše ekonomické propojení s Eurozónou, a taky pro nás euro výhodnější technicky. Jsou to silné argumenty proč? Přesně tak tak bude brzy euro prodávat i největší a nejsilnější zaměstnavatelský svaz v Česku Svaz průmyslu a dopravy. Ten chystá kampaň za vstup Česka do Eurozóny. Zřejmě bude tvrdit, že zavedení eura je teď pro nás výhodné a že z technického hlediska nám v tom nic nebrání. Že nejde o politiku. Jenže o politiku jde dlouhodobě nemožné držet společnou evropskou měnu bez politické podpory. Ani vstup do Eurozóny je politickou záležitostí. Politici se k tomu musí jasně vyslovit. Znamená to totiž i závazek starat se o rozvoj a stabilitě Eurozóny, možná včetně vzniku velkého společného evropského rozpočtu. Pokud by šlo jen o technikálie, stačilo by to nechat na centrální bance. ČNB by pak mohla, jako to už jednou udělala, pevně navázat korunu na euro, nebo rovnou korun zrušit a nechat u nás obíhat jen euro, jako to udělal Černá Hora. Ta sice není v Eurozóně, ale i tak platí eurem. Ovšem o budoucnosti eura a Eurozóny nerozhoduje. A to bychom u nás asi chtěli.