Názory a argumenty

Martin Fendrych: Zahradil a kýmsi ředěná ODS

Názory a argumenty

Martin Fendrych: Zahradil a kýmsi ředěná ODS
Usedne ODS po eurovolbách v roce 2024 do stejné frakce? Ve hře je opuštění ECR, o jejíž vznik se zasadil Jan Zahradil. On sám už ale kandidat nebude

Plus

Jan Zahradil má obavy o budoucnost ODS. Zahradil je europoslancem odeesky, který příští rok skončí v Evropském parlamentu. Serveru Lidovky.cz nedávno řekl, že „ne všichni jsou úplně srozuměni se směrem, kterým se teď ODS v rámci koalice Spolu vydává. Řada lidí má pocit, že se značka ODS ředí, že ustupuje do pozadí a místo ní dominuje značka Spolu.“ Premiér Petr Fiala má opačný názor, sází na to, že TOP 09 a lidovci odeesku posilují.
Martin Fendrych

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jan Zahradil má obavy o budoucnost ODS. Zahradil je europoslancem ODS, ke který příští rok skončí v Evropském parlamentu. Serveru lidovky cz nedávno řekl, že ne všichni jsou úplně srozuměni se směrem, kterým se teď ODS v rámci koalice spoluvydává.

  • Řada lidí má pocit, že se značka ODS ředí, že ustupuje do pozadí a místo ní dominuje značka spolu. Konec citace. Premiér Petr Fiala má opačný názor. Sází na to, že TOP 09 a lidovci o desku posilují. Nabízí se tedy otázka rozmělňuje koalice spolu značku ODS, nebo ji naopak mění a pomáhá. Zahradil by klidně vyjednával s Babišovým hnutím. Říká ano, má podporu 30 % voličů. Nemůžeme to odmávnout tím, že jsou to populisté. Tím dehonestuje med třetinu voličů. A poslední dobou průzkumy veřejného mínění ukazují, že jsou tam i voliči, kteří odešli od nás. Konec citace. K tomu jen v zájmu logiky dodám, že když někdo práskne dveřmi a odejde k super populistovi, asi už s ODS nechce mít nic společného. Ale otázka zní, jestli koalice spolu ředí, ničí, zneviditelňuje ODS. Ta strana má premiéra, který složil vládu, je tak viditelná a tak srozumitelná, jak je viditelný a srozumitelný její předseda, ministři, primátoři, hejtmani, poslanci a senátoři. A jistě, ODS si může drbat hlavu nad tím, že dala post ministra zahraničí Pirátům a že Jan Lipavský dělá svou práci výborně jako jeden z mála členů vlády. Ale stejnou šanci mají všichni ministři a ministryně. Jen to umět. ODS by byla bez stopky a bez lidovců slabá. V průzkumech teď končí až třetí. Dostává v nich o dvě třetiny hlasů méně než ano. A poráží také Okamura se svou SPD. Zahradil se navíc viditelně mýlí. Nechápe, že voliči obvykle dovedou ocenit dohodu. Oceňují schopnost se dohodnout. Předsedovi ODS jde o to, aby získal co nejvíc demokratických voličů. Jeho strana je silně euroskeptická, což je nebezpečný postoj v době, kdy den ode dne víc hrozí konflikt s Ruskem, válka Ruska proti západu. Abychom Rusy odradily, potřebujeme silnou, semknutou Evropu. Měli bychom si dennodenně uvědomovat, že ruská hrozba je hlavním tématem eurovoleb a bude hlavním tématem i budoucích sněmovních voleb. Tak i proto je pro ODS spojení s Topkou a lidovci důležité. Nejde jen o Babiše. A ano, obě ty malé strany mají k EU blíž a zároveň sami bojují o přežití. TOPka se drží okolo hranice pěti %, lidovci opakovaně padají pod něj. Spojení s ODS je pro ně výhodné, je vzájemně výhodné. Mimochodem silná německá strana CDU CSU, koalice dvou křesťansko-demokratických politických stran, tak i kandiduje ve volbách společně, a přitom stojí na samostatných politických subjektech. Není na tom nic chybného. Odpověď tedy zní koalice spolu značku ODS neředí, nerozmělňuje, ODS ředí sebe samu. Dvě koaliční strany ji naopak pomáhají. Zahradil se mýlí.

Více z pořadu