Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Reaktory ve slevě: 3+1 zdarma

Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Reaktory ve slevě: 3+1 zdarma
Jaderná elektrárna Dukovany

Plus

Nikoli pouze jeden, jak se původně plánovalo, ale hned čtyři nové jaderné reaktory chce česká vláda nechat vybudovat v příštích desetiletích. Dva pro Dukovany a další dva pro Temelín.
Lída Rakušanová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nikoli pouze jeden, jak se původně plánovalo, ale hned čtyři nové jaderné reaktory chce česká vláda nechat vybudovat v příštích desetiletích. Dva pro Dukovany a další dva pro Temelín. Když premiér Fiala před několika dny tento plán oznámil, šokovalo to veřejnost doma i v zahraničí. Nikoli však ony tři jaderné koncerny, které se o zakázku ucházejí francouzská EDF, jihokorejská KHNP a americký Westinghouse měli od začátku za úkol zahrnout do svých nabídek nejen výstavbou jednoho jaderného reaktoru, ale nezávazně i dalších tří. Westinghouse prý sice podmínky zakázky nesplnil, ale pokud své opomenutí napraví, může údajně zůstat ve hře. Uchazeči teď mají za úkol své nabídky dopracovat a musí si pospíšit. Vítěze chce vláda jmenovat do konce roku. První reaktor by se měl stavět od roku 2029 a k síti by měl být připojen o sedm let později. Další tři reaktory mají následovat postupně. Množstevní sleva má činit 25 %, takže jeden reaktor by byl de facto zadarmo. Předpokládané náklady jdou přesto v korunách do bilionů. Výstavbu jednoho reaktoru odhadují zahraniční experti na víc než 20 miliard eur. Česká vláda nicméně tvrdí, že český průmysl, a tudíž i státní pokladna budou mít z projektu, který se na první pohled jeví až nepříčetně megalomansky, obrovský prospěch, protože zahraniční zájemci musí zapojit do výstavby a provozu reaktorů domácí firmy, a to minimálně z 60 %. Kde na to ale zdejší podniky budou brát lidi? Když pokud jde o kvalifikované pracovníky, je pracovní trh vymetený do posledního smítka, vláda neřeší. Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček v novinách uvedl, že je těžké najít na trhu práce někoho vhodného, protože celá generace odborníků odchází do důchodu. O moc lepší to není ani na odborných školách. Podle prezidenta Hospodářské komory není o energetiku takový zájem, cituji, na základě kterého bychom byli schopni taková zařízení nejen postavit, ale také obsluhovat. Jaroslav Míl, bývalý šéf ČEZu a někdejší vládní zmocněnec pro jadernou energetiku, se obává, že vládní rozhodnutí stavět čtyři reaktory místo jednoho vnese do celého procesu prvek nestability a znevěrohodní ho. Jde to i proti plánu rozvíjet technologii malých modulárních reaktorů, které by měly být k dispozici kolem roku 2030. V Temelínu si už na ně rezervovali místo a najednou by měli počítat s tím, že v areálu se budou stavět ještě další dva bloky. A v neposlední řadě bude muset vláda najít pro novou situaci i jiný model financování, než je ten, se kterým se doposud počítalo. Není tudíž vyloučeno ani to, že se z vidiny slev na obzoru nakonec stane fata morgána.