Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Farmáři jsou ohrožený druh – a lepší to nebude

Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Farmáři jsou ohrožený druh – a lepší to nebude
Farmáři vyrazili na protest

Plus

Česká republika má víc než pět milionů pracujících. Z toho jich v zemědělství pracuje ani ne sto tisíc. Tedy jen kolem dvou procent z celkového počtu zaměstnaných lidí. Ještě před 25 lety jich bylo skoro dvakrát tolik.
Lída Rakušanová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČR má víc než 5 milionů pracujících. Z toho jich v zemědělství pracuje ani ne 100000, tedy jen kolem dvou % z celkového počtu zaměstnaných lidí. Ještě před 20 lety jich bylo skoro dvakrát tolik. Obdobně je tomu ve srovnání s dřívějškem i v sousedním Rakousku, kde dnes tvoří počet zemědělců tři a půl %. V Polsku se naproti tomu zemědělstvím živí pořád ještě skoro 13 % lidí, což je sice dvojnásobek unijního průměru, ale vzhledem k tamní tradici malých zemědělských usedlostí je to i v Polsku podstatně míň než dřív. Ohroženým druhem jsou tedy farmáři odjakživa. A i když se teď bouří proti agrární politice Bruselu, právem už kvůli rozbujelé byrokracie nebo proto, že své výrobky musejí prodávat obchodním řetězcům pod cenou. V dlouhodobém výhledu by je nezachránilo ani to, kdyby EU vzala zpět Green Deal do posledního puntíku. Změna klimatu je na obzoru a ať už ji zapříčinil člověk, nebo příroda, jsou to farmáři, kteří její důsledky pociťují už teď. Jsou to především oni, kdo se musí vypořádat s dlouhotrvajícím suchem, s nebývale vysokými teplotami i s přívaly deště a povodněmi ze dne na den. A kdo musí počítat i s tím, že se kvůli rychlému tání polárních ledovců může zhroutit golfský proud a v Evropě bude rázem podnebí jako na severu Kanady. Ano, farmáři mají pravdu, když se bojí o svou existenci. Jenže z úplně jiného důvodu než proto, že jim Brusel zakáže pesticidy. Není například vůbec vyloučeno, že se lidstvo časem obejde i bez nynějších obludných velkochovů, aniž by se muselo zavřít svíčkové nebo vepřového s knedlíkem. Maso se dneska už pěstuje v laboratořích z kmenových buněk a nákladné. Je to jen proto, že zatím pro něj kupodivu není odbyt. Zemědělské organizace mají každopádně v úmyslu obšťastňovat svými koordinovanými protesty proti politice EU její obyvatele ještě řadu týdnů a není vyloučeno, že s tím nepřestanou ani na jaře, kdy by traktory už měly být dávno na polích místo v ulicích. Jejich protesty jsou totiž vítaným soustem pro politiky se sklonem k národovecké mu populismu, kterým je Brusel z principu trnem v oku. V Římě se šéfka vlády Meloniová už ani netají tím, jak velice jí protesty italských farmářů přišly vhod. Ostatně jako podporu současné politiky svého resortu vnímá protesty českých farmářů i ministr zemědělství Marek Výborný. Už nedodává, že bez souhlasu šéfů unijních vlád a jejich ministrů sdružených v radě EU nespadne v Bruselu ani lístek ze stromu, natož aby Evropská komise prosadila jakýkoli plán bez jejich požehnání.

Ostatní také poslouchají