Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: ODS a její rozostřená politika

Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: ODS a její rozostřená politika
Petr Fiala a Jana Černochová

Plus

Vše, co se od ledna děje na domácí scéně, je poznamenáno letošním trojím hlasováním, a především sněmovními volbami v roce příštím. Turné šéfa hnutí STAN a ministra vnitra Víta Rakušana pojmenované Debaty bez cenzury je toho důkazem.
Kateřina Perknerová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vše, co se od ledna děje na domácí scéně, je poznamenáno letošním druhým hlasováním a především sněmovními volbami v roce příštím. Turné šéfa hnutí STAN a ministra vnitra Víta Rakušana pojmenované debaty bez cenzury je toho důkazem. Předseda vlády a ODS Petr Fiala má za to, že inflační zlom a pokles cen energií jaksi automaticky začnou nést ovoce. Když se k tomu přidá pár, přestřihnu těch pásek na nových dálničních úsecích či mostech. Mohlo by to vystačit na porážku Andreje Babiše. Podobné lineární úvahy jsou však v politice zrádné. Vždy je v ní mnoho neznámých, jež mohou pootočit nálady ve společnosti. Občanští demokraté jako nejsilnější vládní subjekt vsadili na ozdravení veřejných financí a posílení obranyschopnosti země. Loni pro to svoje úsilí zaměřili na konsolidační balíček, který ovšem nenaplnil očekávání všech jejich voličů. Část se hněvá, že porušili slib a zvýšili daně, další nechápou, proč se neúčelně měnily sazby DPH, jiní kritizují habaďuru se škrtem 54 miliard dotací, které se většinou týkaly, přesunou v energetickém segmentu ze státu zpět na firmy a domácnosti. Ať už jde o poplatky za obnovitelné zdroje nebo podporu přenosové a distribuční soustavy. Výdaje na obranu se podařilo uzákonit na dvou % HDP, jak činí závazek ČR vůči Severoatlantické alianci. Jana Černochová podepsala smlouvu na dodávku 20 amerických stíhaček F-35 za 150 miliard korun. K tomu přistupuje jednoznačná podpora Ukrajiny v jejím úsilí vyhnat ruského agresora ze své země. To vše lze označit za priority Fialovy strany, byť ne vždy jí to přináší kladné politické body. Například aktuální šetření agentury STEM ukázalo, že oproti loňskému září narostl počet lidí, kteří chtějí rychlé ukončení konfliktu na Ukrajině i za cenu ztráty některých území. Nyní jich je 69 %. Debatu s touto převažující částí veřejnosti ovšem ODS nevede a její nepřipravenost se ukázala i při zemědělských protestech. Bez ohledu na to, kdo je zneužil. Naplno odhalily slabiny unijní politiky, která vsadila na Green Deal jako princip, aniž by se ohlížel a na jeho dopady na konkrétní skupiny obyvatelstva. Vztah ODS k EU je rozmazaný. Je proti euru a bezpodmínečné dekarbonizaci, ale těžko říct, co vlastně chce Bruselu prosazovat. Podtrhuje to společná kandidátka s TOP 09 a lidovci, kteří vidí unijní integraci úplně jinak než občanští demokraté. Jejich tápání umocnily i sociologové. Z průzkumu STEM pro ČRo s názvem rozdělení Evropou vyplývá, že dvě pětiny občanů jsou s různou intenzitou pro unijní, další dvě pětiny protiunijní a jedna pětina má z Unie smíšené dojmy. Nejdůležitějším trendem je postupný nárůst skalních odpůrců, jejichž podíl se zvedl ze tří na 14 %. Pokud lídři ODS ne do ostří kontury své politiky, váhající voliči mohou odejít za těmi, kteří hovoří zcela jasně na jedné straně za Piráty či stan, na druhé za ANO nebo SPD.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají