Jak to vidí...

Vladimíra Dvořáková: Komunální volby? Drahé energie za vás obec nevyřeší. Nemá na to pravomoc

Jak to vidí...

Vladimíra Dvořáková: Komunální volby? Drahé energie za vás obec nevyřeší. Nemá na to pravomoc
Komunální volby 2022 v Praze.

Dvojka

Volby do zastupitelstev obcí a do třetiny Senátu začnou už tento pátek. V čem jsou komunální volby důležité? V čem jsou zvláštní a proč někdy voliči podléhají iluzi o své volbě? A není český volební systém příliš složitý? Politoložka Vladimíra Dvořáková v audiozáznamu ještě zhodnotí, zda jsou radnice líhní kvalitních politiků, a vysvětlí specifika voleb do horní komory Parlamentu.
Jan Burda, Vladimíra Dvořáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začněme u těch místních voleb do místních zastupitelstev. Slyšel jsem názor, že komunální volby jsou z pohledu všedního života člověka vlastně možná nejdůležitější, protože tím svým hlasem ten volič rozhoduje o svém bezprostředním okolí. Souhlasíte s tím, paní profesorko?

  • Já si myslím, že bych docela souhlasil. A byť politologové tyto volby označují za volby druhého řádu, jak už nejsou tak podstatné ve smyslu, že ne určují politiku státu, ale pro každého člověka je to samozřejmě velmi důležité, kdo bude vlastně řídit tu oblast, ve které žije. A zároveň je to možná trochu pochopitelnější pro občany, oni dokáží si představit, co to znamená, jestli se opraví most, nebo neopraví most, jestli tam bude zredukovaná školka, jestli bude fungovat někde zdravotnické zařízení atd.. To jsou věci, které ten komunál nějaké podobě může ovlivňovat a je to prostě srozumitelné. Kdežto velká politika, když se není třeba hovoří o rozpočtu a skocích rozpočtu a ani kde lítají miliardy, tak to je velice často na to vůbec rozlišovací schopnost běžného člověka, protože s takovými penězi jako nepočítá. Takže ano, určitě je to důležité. A řekněme, u nás ta účast v těch volbách komunálních nebývá tak špatná. Bývá kolem těch těsně pod 50 %, což není není špatný výsledek na rozdíl od toho voleb do Senátu.

  • V čem jsou tedy je podle vás ty místní volby především jiné? Jaká mají specifika?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají