Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Konkurs na prezidentova témata

Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Konkurs na prezidentova témata
Petr Pavel, Petr Fiala a Vít Rakušan na tiskové konferenci po mimořádném jednání

Plus

Lidé si na začátku roku pročítají přehledy se změnami silničních pravidel, cen energií, daně z přidané hodnoty, příspěvků na dítě a na bydlení či nemocenské pojištění. Kromě čerstvých maminek to jsou spíš zprávy, které občany nepotěší. Byť inflace pomalu klesá, život bude i letos drahý. Snad ještě důležitější je, že nebude o moc veselejší.
Kateřina Perknerová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Konkurz na prezidentova témata. Lidé si na začátku roku pročítají přehled i se změnami silničních pravidel, cen energií, daně z přidané hodnoty, příspěvku na dítě a na bydlení či nemocenského pojištění. Kromě čerstvých maminek to jsou spíš zprávy, které občany nepotěší. Byť inflace pomalu klesá, život bude i letos drahý. Snad ještě důležitější je, že nebude o moc veselejší. Ač premiér Petr Fiala i prezident Petr Pavel ve svých proslovech k národu hovořil i o naději a mírném optimismu. Na obyvatelstvu jakoby ležela deka. Pošmourné nezimní počasí rámuje všeobecné rozpaky z dlouhotrvající stagnace. COVID zastavil životní rytmus celé planety, ale ten se po zkrocení viru zase vrátil do původních kolejí, na které šikovné vlády vypravili rychlovlaky. Růstu a dravosti v Česku nerozmrzla nic. Voliče v roce 2021 a 2023 sice poslali do Strakovy akademie a na Pražský hrad novou garnituru a Andreje Babiše do opozice, avšak tímto úspěchem se energie pěti koalice a prezidenta Pavla poněkud vyčerpala. Hlava státu ve svém novoročním projevu jen lehce naťukl a záležitosti, jež by měly plně ovládat veřejný prostor. Je vskutku na čase, aby se politici chopili tématu eura. Václav Klaus učinil z české koruny ikonu, ačkoliv s ekonomickou prosperitou nemá nic společného. To po klausovská ODS nedokázala, nebo spíš nechtěla zvrátit. Češi euro z iracionálních důvodů odmítají a zástupci Starostů a nezávislých, TOP 09 a Pirátů neumějí vysvětlit jim ani svým koaličním partnerům z ODS, proč by měli svůj názor změnit v jeho prospěch, což dokázal i státníci v Chorvatsku či v Bulharsku. V první balkánské zemi už jim platí rok, ve druhé by měly začít příští leden. V tuzemsku se kolem Eurozóny chodí jako kolem horké kaše a prezidentova slova o naplnění tohoto závazku vypadala až nemístně, přičemž společná měna je přesně tím, co řekl Petr Pavel, tedy logickou budoucností. Tou je nepochybně i EU. Ale jaká zcela zelená a bez emisní, řízená z Bruselu a bez veta jednotlivých států bezpečnostních a zahraničněpolitických otázkách s Ukrajinou a Moldavskem. Již v dohledné době. S touto problematikou, o níž se téměř nediskutuje, natož vášnivě, přitom souvisí další balík otazníků, které Petr Pavel nadnesl. Všechny se týkají mladé generace, jejich očekávání, ale i obav, nejistot, tápání a strachu. V tomto směru je zarážející, že žádný z českých vrcholných představitelů nezmínil umělou inteligenci, jež má potenciál v příštích 10 let chce obrátit naše životy naruby. Je za pět minut 12, aby se zakously i do tohoto jablka. Ovšem předtím by měl prezident rozproudit debatu o tématech, jež si sám zvolil pro novoroční věty a po potřebné výměně argumentů trvat na tom, aby se politikům slova z úst do rukou vraziti ráčil. A řečeno s licenční úpravou Karla Havlíčka Borovského

Ostatní také poslouchají