Názory a argumenty

Karel Hvížďala: Ostudný návrh novely o státním zastupitelství

Názory a argumenty

Karel Hvížďala: Ostudný návrh novely o státním zastupitelství
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) po společném jednání

Plus

Návrh novely o státním zastupitelství, který předložil ministr spravedlnosti Pavel Blažek, vzbudil u odborné právní veřejnosti rozhořčení, protože se snaží ještě více tuto část justice podřídit výkonné moci. To je v rozporu jak s prohlášením vlády, tak i se závazky, které po nás vyžaduje mezinárodní organizace Greko.
Karel Hvížďala

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návrh novely o státním zastupitelství, který předložil ministr spravedlnosti Pavel Blažek, vzbudil u odborné právní veřejnosti rozhořčení, protože se snaží ještě více tuto částku justice podřídit výkonné moci. To je v rozporu jak s prohlášením vlády i se závazky, které po nás vyžaduje mezinárodní organizace Greco. Sotva jsem si toto přečetl, vzpomněl jsem si na studii, která byla zveřejněná v Německu, v nichž se můžeme dočíst některé vlastnosti lidí v zemích bývalé NDR, což bude nejspíš platit i u nás, jsou evidentně silnější než na západě. Například fixace na stát, je tam větší rozvodovost, společnost je tam mnohem sekulární, nějž i na druhé straně se u těchto lidí projevuje menší radost vyšších výkonů a experimentování a i zásadní rozhodování se bez protestů veřejnosti nechává v rukou státu a jeho výkonné moci. Jak vidíme zmíněná novela tuto diagnózu potvrzuje. Německý prof. Udo give a bio mi kdysi řekl k demokratickému chápání společnosti patří, že jí rozdělujeme do funkčních okruhů, že na kilo společnost je podle nich organizovaná. Mám na mysli politiku, byznys, justici, vědu a média. Každý z těchto systémů má svůj vnitřní pořádek. Kdo pracuje v hospodářském systému, ví, co má dělat, a když se proti tomu prohřeší, zkrachuje. Kdo argumentuje právem, může mít úspěch atd.. A to je předpoklad k tomu, aby ve společnosti fungovala individuální svoboda, aby individua si mohlo užívat. Jakmile se jeden systém míchá do druhého, dochází k tzv. od diferencování, jak říkají sociologové, a svoboda je okamžik, je ohrožena. Za toto rozdělení jednotlivých systémů musí společnost bojovat. Prof. Fabio uvedl tehdy několik konkrétních příkladů. Tam, kde došlo na propojení politiky a hospodářství, kde se do hospodářství pletou politici, daří se mu vždycky špatně v jeho knize i kulturně hájit kultura svobody, píše cituji podnikatelé rozumí politici jako politici. Rentabilní mu hospodaření. To znamená vůbec ne. To je bonmot. Ale platí i o justici, médiích a o vědě. Člověk musí vědět, že jde o úplně rozdílné. Racionální svět i univerzitní systém je zřízen kvůli poznání, a ne aby sloužil přímo užitečnosti. Justice musí sloužit spravedlnosti a ne vládě a média zase mají sloužit jen občanů. Samozřejmě, že jde také o smysluplné přizpůsobení, ale při zachování plné autonomie. A právě o tu autonomii se snaží nový návrh ministra Pavla Blažka státní zastupitelství připravit. Podle něj nejvyššího státního zástupce může bez udání důvodů také odvolat vláda. Jeho funkční období má být jen na sedm let, nemůže opakovat a do této funkce může být jmenován i bývalý soudce Ústavního soudu nebo advokát, tudíž lidé bez znalosti fungování státního zastupitelství atd. bohužel ale takový návrh není ostudou vlády a hlavně nás občanů. Kdyby politici věděli, že se kvůli nerespektování dělby moci rozhodčími a budeme protestovat, určitě by si to nedovolili. Zároveň je to ale veřejné přiznání politiků k tomu, že se někdy pohybují na hraně zákonů a nezávislé justice se bojí.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají