Názory a argumenty

Julie Hrstková: Mzdy v eurech nás přiblíží k jednotné měně dřív, než by vláda chtěla

Názory a argumenty

Julie Hrstková: Mzdy v eurech nás přiblíží k jednotné měně dřív, než by vláda chtěla
Jozef Síkela

Plus

Evropská centrální banka začátkem června s největší pravděpodobností dál sníží úrokové sazby. Člověku, který žije v České republice, která si bedlivě chrání svoji korunu, by tato informace rozhodně neměla ujít. Už proto, že se může stát, že záhy jej bude víc zajímat, co se děje v Evropě než v Praze Na Příkopech, kde sídlí Česká národní banka. 
Julie Hrstková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Evropská centrální banka začátkem června s největší pravděpodobností dál sníží úrokové sazby. Člověku, který žije v ČR, která si bedlivě chrání svojí korunu, by tato informace rozhodně neměla ujít. Už proto, že se může stát, že záhy jej bude zajímat víc, co se děje v Evropě než v Praze na Příkopech, kde sídlí ČNB. Ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela v tzv. podnikatelském balíčku navrhuje, aby firmy mohly vyplácet mzdy nejen v korunách, ale také například v eurech. Jde v podstatě o logické opatření, které navazuje na možnost vést účetnictví v eurech, které platí od ledna letošního roku. Firmy o to stojí, stejně jako dlouhodobě tlačí na zavedení eura. Proti němu je ale stále většina obyvatel, nejvíc v zemích EU, které zatím jednotnou měnu nezavedli. Výplata v euru by musela být dobrovolná, zaměstnance by k ní nikdo nesměl nutit. V pohraničí, kde řada lidí jezdí běžně nakupovat ven nebo dokonce žijí v zahraničí, by šlo určitě o vítanou novinku. Proti výplatě mezd v eurech je ale zásadně ČNB. Bojí se totiž, že by její politika, která je aktuálně postavená na vysokých úrokových sazbách, nemusela fungovat, protože by si lidé klidně brali levnější úvěry v jednotné měně a českou korunu, kterou podle průzkumů tak hájí, by s klidným srdcem opustil. I jistou zkušenost už ostatně centrální bankéři mají. České firmy jsou totiž z velké části orientované na zahraničí a mají příjmy v eurech. I proto velmi rády využívají úvěry v jednotné měně, což se ukázalo nejvíc tehdy, kdy ČNB prudce zvyšovala úrokové sazby a zdražovala veškeré půjčky. V té době se firmy půjčovaly za velmi nízké úroky Evropské centrální banky a vydělali na tom bez rizika právě proto, že mají příjmy v eurech. To samé poněkud překvapivě platilo i pro realitní fondy, kterým nikdo nemohl zakázat nejen půjčky v eurech, ale ani to, aby svoje nemovitosti pronajímali rovněž v eurech. A to v ČR, kde oficiálním platidlem Česká koruna. To, že by si lidé mohli vybrat mezi tím, jestli budou mít příjmy v eurech nebo korunách.

  • By určitě rozšířilo použití eur v Česku, protože mzdy a úvěry v eurech by vedly k tlaku na to, aby jednotnou měnu brali i obchody. A také by to oslabilo pozici ČNB, a to nejen její měnové politiky, ale i samotných členů bankovní rady. Třeba by mohli dokonce dojít k závěru, že jsou zbyteční. Jestli projde Síkelův podnikatelský balíček, jsme k euru daleko blíž než s jakýmkoliv jiným krokem, ke kterému kdy přistoupila jakákoliv předchozí česká vláda.

Ostatní také poslouchají