Názory a argumenty

Jiří Leschtina: Nenápadný půvab obranné smlouvy s USA

Názory a argumenty

Jiří Leschtina: Nenápadný půvab obranné smlouvy s USA
Jana Černochová a Lloyd Austin podepsali smlouvu o obranné spolupráci Česka a Spojených států

Plus

Poté, co ministryně obrany Jana Černochová přivezla z Washingtonu podepsanou obrannou smlouvu s USA, ocitá se Česko před rychle se vyhrocující otázkou: V jaké společenské atmosféře a za doprovodu jakých politických dějů a turbulencí proběhne ratifikace dohody v Parlamentu?
Jiří Leschtina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Poté, co ministryně obrany Jana Černochová přinesla z Washingtonu podepsanou obrannou smlouvu s USA, ocitá se Česko před rychle se vyhrocující otázkou v jaké společenské atmosféře a za doprovodu jakých politických dějů a turbulencí proběhne ratifikace dohody v parlamentu. S chmurnou předpovědí přišel ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka, když varoval, že Rusové udělají všechno pro to, aby Česko tuto smlouvu neschválilo. Koudelka doslova řekl dá se předpokládat, že Rusové využijí všech svých prostředků, včetně tvrdých dezinformací, to i osobního až intimního charakteru páté kolony u nás atd., aby schválení této smlouvy zabránili. Jak vnímat tato slova do skrytých dějů zasvěceného šéfa whisky? Pod nimiž si můžeme představit i nejhnusnější metody skandalizování či vydírání. Spolu se vnucuje myšlenka, zda není pod rozlišovací schopností Ruska obranná dohoda USA srovnat s naší zemí. Navíc Kreml musel toto znovu a znovu skousávat, když obdobnou smlouvu Amerika postupně uzavřela už se 24 státy NATO. Je ale tedy jeden zásadní rozdíl ČR je prvním státem, který smlouvu s USA podepsal po Putinově válečném vpádu na Ukrajinu. A jak se diktátorovi v Kremlu rozkrývá imperiální sen o zničení Ukrajiny. S tím větší úporností se upíná na zničení transatlantické jednoty. A prvním krokem k tomuto cíli je systematické podrývání politické stability v jednotlivých zemí NATO a EU. Proto je v bytostném zájmu Ruska, aby projednávání obranné smlouvy v Česku proběhla v co nejdivočejší atmosféře za maximální aktivizace proruských a extremistických sil, vyvolávání hysterie, šíření nejdivočejších konspirací a hybridních lží. Kolem jednotlivých ustanovení podepsaného dokumentu. Umným manipulátorům s dezinformacemi půjde o to co nejvíc otrávit ovzduší, prohloubit rozpolcení společnosti a ještě víc podkopat důvěru občanů v demokracii. Ani v případě další radikalizace extrémních proudů nemá vláda důvod k jakékoliv defenzivě při ratifikaci smlouvy v parlamentu, v němž má dostatečnou většinu. Jejím posláním zůstává racionální vysvětlování hlavního smyslu obranné smlouvy. Neúnavné snášení argumentů, proč dokument, který pouze nastavuje právní postavení amerických vojáků při jejich hypotetickém pobytu na území Česka, není ohrožením bezpečnosti a suverenity naší země, ale naopak jejich významným posílením. Fialův kabinet má k pevnému postoji nebývale příhodné podmínky. Mezi ústavními špičkami panuje jednota v tom, že za Ukrajinou musíme stát tak dlouho, jak to bude potřebovat. A vláda má v tomto i setrvalou podporu až 70 % veřejnosti. A tak jestli někdo bude mít problém s ratifikací obranné smlouvy, tak hlavně nejsilnější opoziční hnutí ANO, jehož majitel začal lovit hlasy Okamurovy SPD a dalších antisystémových uskupení. A pokud ano, v souladu se strategií svého vůdce smlouvu nepodpoří, definitivně se ocitne v kalných vodách po ruského extrémismu, což je takový nenápadný půvab obranné smlouvy, že bude zase o něco jasnější, kdo je kdo.

Ostatní také poslouchají