Názory a argumenty

Jiří Leschtina: Lidovci zasekli legalizaci marihuany

Názory a argumenty

Jiří Leschtina: Lidovci zasekli legalizaci marihuany
marihuana ruka cannabis

Plus

Po více než rok trvajících diskusích představil protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil skupině koaličních expertů návrh vládního zákona na legalizaci marihuany v Česku. A jak sám předeslal v rozhovoru pro Hospodářské noviny, současná podoba zákona neobsahuje zavedení přísně regulovaného trhu s konopím. Jakkoliv s ním počítal i plán boje proti závislostem, který vláda schválila už loni v dubnu.
Jiří Leschtina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Po více než rok trvajících diskusích představil protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil skupině koaličních expertů návrh vládního zákona na legalizaci marihuany v Česku. A jak sám předeslal v rozhovoru pro Hospodářské noviny, současná podoba zákona neobsahuje zavedení přísně regulovaného trhu s konopím. Jakkoli s ním počítal i plán boje proti závislostem, který vláda schválila už loni v dubnu. Jedinou změnou tak má být uvolnění beztrestného pěstování několika kytek marihuany na ploše nikoliv větší než tři m čtvereční, což ze všeho nejvíce evokuje rčení o hoře, která porodila myš. Samotný Vobořil v Hospodářských novinách současný návrh zákona hodnotí slovy je to pro mě strašně málo a vysvětluje, že jde o ústupek lidovcům, kteří v posledních měsících přitvrdili svůj odpor k legálnímu nákupu marihuany. Lidovci samozřejmě někdy ne planuly. Nadšením pro liberálnější přístup k této zelené byly ně zpočátku ale vystupovali spíš ve stylu musíme to lépe projednat, a zdály se nakloněni k diskusím o striktních podmínkách a omezeních, jimiž by mělo být svázáno uvolnění prodeje konopí. Těžko také mohli něco namítat proti Vobořilovým plánům, podle nichž by prodej marihuany probíhal ve speciálních licencovaných obchodech v limitovaném množství.

  • Nakupujících by musel být plnoletý a zapsání do registru uživatelů. Když ale mělo být toto všechno vtěleno do §, lidovci vyložili karty na stůl a koaliční partnery staví před hotovou věc. Jakákoliv podoba regulovaného trhu s marihuanou je pro ně nepřijatelná. Lidovci jen opakují omšelé argumenty, že dál vzroste počet uživatelů marihuany, zvláště pak mladistvých, stoupne kriminalita, posílí organizovaný zločin. Nic z toho se ale ve zvýšené míře neděje v žádné ze zemí, které již legalizovali marihuanu. Naopak se ukazuje, že tam, kde stát převezme kontrolu nad alespoň částí trhu s konopím, černý trh ztrácí na síle. Uživatelé se v nemalé míře přesouvají k legálním prodejcům od překupníků drog, kde to zavání kriminálem. Za situace, kdy lidovci jako jediná strana vládní koalice striktně odmítají státem regulovaný trh s konopím. Naskýtá se otázka, kam až sahá kult kompromisu této vlády. Jistě byl a zůstává nezbytný pro přetrvání Fialova kabinetu. Například při vyvažování komplexu úsporných opatření na snížení rozpočtového deficitu nebo teď při přípravě důchodové reformy. V případě legalizace marihuany ale nejde o krocení stamiliardových děr v rozpočtu a udržitelné hospodaření státu nebo třeba o otázky bezpečnosti země, ale o hodnotový střet, jak se společnost postaví k legalizaci měkké drogy, která je prokazatelně méně škodlivá než právně přístupný alkohol. Tím spíš by měl i přes nesouhlas KDU-ČSL doputovat do sněmovny vládou schválený plnokrevný zákon s jasnými parametry beztrestného pěstování, prodeje a užívání marihuany pod kontrolou státu. Co se s ním stane ve sněmovně a pak Senátu, by mělo být ponecháno na volném hlasování a svědomí každého zákonodárce. A lidovci? Bude zajímavé sledovat, zda jim přece jen dojde, že úporným bojkotem legalizace marihuany a státního dohledu nad jejím šířením potěší hlavně organizovaný zločin, před jehož vzestupem varují.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají