Názory a argumenty

Jefim Fištejn: Znáte hlavní město Spojených států?

Názory a argumenty

Jefim Fištejn: Znáte hlavní město Spojených států?
Budova Kapitolu během příprav na inauguraci 46. prezidenta Spojených států Joea Bidena

Plus

Nedávno městská rada Washingtonu D. C., hlavního to města Spojených států, dospěla k závěru, že nejlepším způsobem potlačení kriminality je zrušení trestů za zločiny. Takový počin odpovídá trendu v celé zemi: všude bují těžká kriminalita – vraždy, loupežná přepadení, znásilnění, vloupání do obydlí občanů – ale tresty se plynule snižují.
Jefim Fištejn

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nedávno městská rada Washingtonu DC, hlavního města Spojených států, dospěl k závěru, že nejlepším způsobem potlačení kriminality je zrušení trestu za zločiny. Takový počin odpovídá trendu v celé zemi. Všude bují těžká kriminalita, vraždy, loupežná přepadení, znásilnění, vloupání do obydlí občanů, ale tresty se plynule snižují. Tak třeba krádeže v obchodech nebo vlastnictví drog se vůbec nepokládal za přečin proti čemukoli. Senát sice washingtonský výnos zrušil, ale tendence zůstává v platnosti. Na pozadí dramatického poklesu pořádku se snahy tolerovat zločin zdají být protismyslné, a tak se množí hlasy žádající přestěhování rozhodujících úřadu z Washingtonu. Jinými slovy zvolení jiné aglomerace za hlavní město země. Postavení hlavního města není žádnou Boha oddaností. Z muzikálu Hamilton víme, že volba Washingtonu DC za administrativní centrum Spojených států se upekla v roce 1790 během oběda. Alexander Hamilton a s Thomasem Jefferson onom jeden z otců zakladatelů, potřeboval tehdy umořit dluhy.

  • Druhý hledal podporu pro svůj návrh přemístit hlavní město z New Yorku někam do středu země. Byl zvolen bod mezi státy Maryland a Virginie. Obyvatelstvo však mezitím houfně migrovalo na západ, což učinilo z této zeměpisné destinace pro většinu obyvatel takřka nejvzdálenější bod v celé zemi. Důvody pro úvahy o změně hlavního města ovšem nejsou jen zeměpisné. Z článku Jamese Rosse Pearsona z Manhattan institut ocitujme pasáž město je obýváno takřka výlučně krajně levicovými stoupenci Demokratické strany v posledních pěti prezidentských volbách. V průměru 91 % hlasů zde dostali demokratičtí kandidáti. Prakticky všichni úředníci městských, na federálních orgánů jednoznačně straní demokratické straně a prosazují její agendu. Soudní moc se chová jako justiční pěst strany. Porušování zákona je hodnoceno striktně podle stranické příslušnosti. Poroty v trestních kauzách jsou složeny výlučně z příslušníků demokratické strany, stejně tak jako orgány výkonné moci typu FBI nebo daňové úřady. Konec citátu. Předpojatost médiím je do nebe volající. V dobách prezidentování Donalda Trumpa byl hlavní město zaplavováno množstvím násilnických protestu, vyvolávajících u sdělovacích prostředků značné sympatie. Zatímco za dva roky vlády Bidena se nekonal žádný game Spears. On tvrdí v článku, že přenos hlavního města nevyžaduje žádné úpravy americké ústavy, pouze většinové rozhodnutí kongresu. Jsou i mezinárodně příklady tak v roce 1960 brazilská vláda uměle vytvořila hlavní město jménem Brasilia. Dnes je to jedna z největších aglomerací v zemi v Evropě. Jako příklad může posloužit přesídlení administrativního centra Německa z Bonnu do Berlína. Autor se domnívá, že nyní nazrál čas pro podobný počin i ve Spojených státech. Celý nápad by mohl být pokládán za marginální výkřik z okna nebi. To, že článek byl otištěn v posledním čísle respektovaného časopisu Newsweek.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají