Názory a argumenty

Alexandr Mitrofanov: Putin vzkřísil mučení jako normu vyšetřování

Názory a argumenty

Alexandr Mitrofanov: Putin vzkřísil mučení jako normu vyšetřování
Muži, kteří se u soudu přiznali k útoku na koncertní síň Crocus City Hall v Krasnogorsku u Moskvy

Plus

V lednu 1939 Josef Stalin ve speciálním šifrovaném telegramu adresovaném sovětským stranickým orgánům a tajné službě NKVD, vyjádřil nespokojenost s tím, že se někteří činitelé snažili vyhýbat mučení jako metodě vyšetřování. „Použití fyzického působení v praxi NKVD bylo uvolněno počínaje rokem 1937 na základě povolení ÚV VKS(b),“ stálo v telegramu.
Alexandr Mitrofanov

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V lednu 1939 Josef Stalin ve speciálním šifrovaném telegramu adresovaném sovětským stranickým orgánům a tajné služby NKVD vyjádřil nespokojenost s tím, že se někteří činitelé snažili vyhýbat mučení jako metodě vyšetřování. Použití fyzického působení v praxi NKVD bylo uvolněno počínaje rokem 1937 na základě povolení ÚV KS b, stálo v telegramu. Archívy odhalili Stalinovi vlastnoruční pokyny na protokolech výslechů. Například 13. září 1937 nařídil lidovému komisaři vnitra Nikolaj Ježov i zmlátit u nás šlechta za to, že neprozradil agenty Polska v regionech. Dne druhého září 1938 na Ježovou je zprávě o záškodnictví v gumárenském průmyslu starém, poznamenal. Notabene zmlátit Waltera až do Stalinovy smrti v březnu 1953. Mučení bylo běžné. Vůdce připomínal, že čekisté vykonávají hrubou fyzickou práci. Žádal, aby odložili bílé rukavičky a uváděl jako příklad prvního šéfa CzechInvestu Felixe Dzeržinského, který se podle něj nevyhýbal špinavé práci a měl speciální lidi. Určil je pro fyzické mučení vyšetřovaných. Nikita Chruščov později vzpomínal, že Stalin v jeho přítomnosti žádal, aby lékaře, které začátkem 50. let nechal zatknout jako předstupeň židovských pogromů v režii Kremlu, uvrhl je do želez a nelítostně mlátili. Chruščovovo odhalení z palivových metod vedlo k zrušení úředního povolení mučit vyšetřované a vězně. V neveřejné podobě se tyto metody udrželi dlouhá léta, ale nebyly veřejně schvalovány. Dokonce v roce 2019, kdy v horní komoře ruské Dumy oznámil tehdejší generální prokurátor Jurij Čajka, že mučení jako způsob zacházení s vězni praktikuje více než polovina ruských regionů. Dodal, že kvůli tomu bylo zahájeno 50 trestních stíhání viníků. Prudká změna úředního přístupu a návrat ke Stalinovi nastaly před několika týdny. Režimní média zařadila záběry se zadrženými Tádžiky, které Kreml označil za strůjce teroristického útoku v moskevském kroku. Z si ty holuby. Záběry obsahovaly uříznutí ucha jednoho ze zadržených a nuceni, aby ho snědli. Také se použilo mučení elektrickým proudem na genitáliích. Je to otevřenější postup než zastavena, kdy to nesmělo být veřejné. Putinův režim na někdejšího diktátora navazuje a okatě zdůrazňuje svou krutost. Vždyť průměrné rusky obyvatel, který stalinizmus sám nezažil, má tyto praktiky v oblibě, napsal ruský politolog v exilu Alexandr Bolšunov. Režim podle něj zavádí nové procesní normy, které normalizují mučení jako metodu a doznání jako hlavní důkaz. Veřejnost musí souhlasit. Protestní hlasy, které se ozvaly, byly okamžitě označeny za soucit s teroristy. Jde o součást války, kterou Rusko vede proti západu, napsal Bolšunov a dodal jestliže západ proti mučení doznání před kamerou zvláštnímu režimu vyšetřování, my to uděláme obráceně. Toto všechno zavedeme, budeme na to pyšní. A zla, kam do našeho kolchozu jiné režimy, které unavilo tradiční soudnictví?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají