Názory a argumenty

Alexandr Mitrofanov: Má se Putin bát Julie Navalné?

Názory a argumenty

Alexandr Mitrofanov: Má se Putin bát Julie Navalné?
Julija Navalná

Plus

Bojí se Vladimir Putin Julie Navalné? Na to se nedávno zeptal časopis Time samotné vdovy po Alexeji Navalném. „Upřímně řečeno je mi jedno, jestli se mě bojí, nebo nikoli. Budu dělat to, co dělám. Budu dělat to, co je správné. Budu bojovat proti Putinovi. Putin je můj nepřítel. Zabil mi manžela,“ odpověděla Navalná.
Alexandr Mitrofanov

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Bojí se Vladimir Putin Julije Navalné? Na to se nedávno zeptal časopis The Times samotné vdovy po Alexeji Navalném. Upřímně řečeno, je mi jedno, jestli se mě bojí, nebo nikoli. Budu dělat to, co dělám. Budu dělat to, co je správné. Budou bojovat proti Putinovi. Putin je můj nepřítel, zabil mého manžela, odpověděla na volná po Alexandrově smrti a jejím prohlášení, že bude v jeho práci pokračovat, se v ruském opozičním prostředí ve světle naděje, že by mohla sjednotit roztříštěné a rozhádané odpůrce režimu. Prozatím se tyto naděje ani nenaplnili, ani nebyly pohřbeny na volná. Vystoupil s několika málo prohlášeními k událostem v Rusku. Vášnivě ale zkritizoval EU za to, že soud zrušil část sankcí proti ruským oligarchům Petru Ebenovi a Michajlov hejtmanovi a nazvala tento verdikt škodlivým. Pak se ovšem ukázalo, že sankce vůči těmto oligarchům platí. Případnému balení opozice kolem sebe se na valná vyjádřila až na dotaz časopisu time. Co se týče sjednocení opozice, nedávné demonstrace ukázaly, že není složité se sjednotit kolem dobrého kolektivního dění. To je hlavní zdroj jednoty. Měla na mysli symbolickou přítomnost protiputinovské těch voličů na prostranstvích před volebními místnostmi v Rusku a cizině během voleb hlavy státu a účast truchlících na pohřbu jejího manžela. V Moskvě uvedla, že na pohřbu jen v první den bylo 40000 lidí. Je to ovšem pouhé půl % voličů v ruském hlavním městě. Novou vychází z předpokladu, že většina Rusů je proti válce a proti Putinovi. V Rusku zůstalo velké množství protiválečně naladěných lidí. Za hranice jich odjelo jen málo. Zároveň razí myšlenku, že režim a válka proti Ukrajině i jsou výhradně Putinovým dílem. A pokud bude odstraněn, nastane překrásné Rusko budoucnosti. Zkritizovalo ukrajinské vedení, že odmítají vidět v Rusku lidi, které tam vidí on, a proto kladla na srdce prezidentu USA Joe Bidenovi během osobního setkání, že sankce musí cílit na Putinovo nejbližší okolí, které pak můžeme uvažovat o tom, že šéfa svrhne. Nabídla mu vytvoření skupiny, která by zahrnovala vyšetřovatelé Navalného fondu boje proti korupci v čele s Marií Štíchovou. Je to zároveň autorka videa. Zrádci, které momentálně vyvolávat tvrdé střety mezi jednotlivými skupinami. Opozice je v. Čichová obvinila ze současného stavu Ruska Borise Jelcina a další lidi z 90. let minulého století, kteří podle věznění i videa okradli obyčejné lidi o vybudování překrásného Ruska budoucnosti. Kritiky z řad opozice, kteří se aktivně zúčastnili tehdejšího dění, popudila suverénností, s níž mluví o věcech, které se odehrály v době, kdy chodila do mateřské školy, a tónem, který jim podle mě oprávněně připomněl komunistickou rétoriku. Ke sjednocení ruské opozice je tedy stále daleko a Putin se tudíž Julije Navalné bát vůbec nemusí.

Ostatní také poslouchají