Názory a argumenty

Adam Černý: Boris Johnson se omlouvá a myslí na budoucnost

Názory a argumenty

Adam Černý: Boris Johnson se omlouvá a myslí na budoucnost
Britský premiér Boris Johnson

Plus

Pro bývalého předsedu vlády Jejího Veličenstva byly ty dva dny v nevzhledné vládní budově nedaleko stanice Paddington krušné. Boris Johnson vypovídal před vyšetřovateli zkoumajícími odpovědnost politiků za dopady koronavirové pandemie, a to v přítomnosti pozůstalých po obětích covidu-19, kteří hlasitě dávali najevo, komu kladou odpovědnost, a jako kulisy si přinesli portréty svých blízkých. Expremiér sice projevil lítost, jeho omluvy však na pozůstalé neudělaly velký dojem.
Adam Černý

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pro bývalého předsedu vlády jejího veličenstva byly ty dva dny nevzhledné vládní budově nedaleko stanice Pernink ten krušné. Boris Johnson vypovídal před vyšetřovateli zkoumajícími odpovědnost politiků za dopady koronavirové pandemie, a to v přítomnosti pozůstalých po obětech COVIDu-19, kteří hlasitě dávali najevo, komu kladou odpovědnost a jako kulisy si přinesli portréty svých blízkých. Bývalý premiér sice projevil lítost, jeho omluvy však na pozůstalé neudělali velký dojem z čistě právního hlediska. Ani jeden ze dvou dnů, kdy Boris Johnson čelil dotazům vyšetřovatelů, nepřinesly jasný důkaz o případné vině bývalého premiéra. Opět se projevily jeho nápadné vlastnosti jistá komunikační obratnost, ale také váhavost. A co horšího, i známky, že vrcholnou vládní funkci pojímá až příliš pragmaticky. Po Borisi Johnsonovi si vyšetřovatelé dopadů koronavirové pandemie vezmou na paškál jeho nástupce v premiérském křesle, protože to byly Rishi Sunak, který před třemi lety představil hojně kritizovaný program jít aut. Tunel aut, který měl vládními dotacemi útraty za jídlo a nealkoholické nápoje pomoci britským hospodám a restauracím. V této hře nejde jen o prověření způsobů, jak v roce 2020 dalších zvládala či nezvládala vláda toryů drtivou pandemií. Boris Johnson nynějšímu chovateli londýnské adresy Downing Street číslo 10. Režimu jsem takový nezapomněl, jak se podílel na jeho pádu, a proto bedlivě sleduje jeho potíže s prosazením plánu, jak řešit migraci, jehož první verze propadla u soudního přezkumu, protože přistěhovalecké téma hrálo jednu z hlavních rolí v referendu o odchodu Spojeného království z EU. Je velice pravděpodobné, že by mohlo na přes rok zásadně rozhodnout, zda se konzervativci po volbách udrží u moci. Odchod toryů do lavic opozice by takřka jistě znamenal výměnu lídra. A nebylo by velkým překvapením, kdyby Boris Johnson nemyslel na další politický návrat. Zvláště když ani jeho odpůrci nemohou popřít, že právě tento těkavý a nevypočitatelný politik se před čtyřmi lety rozhodným způsobem zasloužil o historickou výhru konzervativců. Tehdy uspěl po nepřesvědčivé předchůdkyni, tedy s Mayové. Tak proč by se před ním neměli znovu otevřít dveře, pokud by nyní selhal Rishi Sunak. Kniha tohoto scénáře se otevře až po volbách všeobecně očekávaných na jaře příštího roku. Do té doby si Boris Johnson bude užívat návratu k novinářské profesi jako štědře honorované sloupkař Daily Mail. O čím moderátor vlastního programu v britské obdobě americké televizní stanice Fox News, protože regulátor Ofcom GB - opakovaně konstatoval porušení pravidel nestrannosti. Měl by se tam Boris Johnson se svou pověstí žurnalisty nepříliš se ohlížejícího na fakta cítit spokojeně?

Ostatní také poslouchají