Návraty do minulosti

Přemysl II. Otakar je známý jako král železný a zlatý. Tato přízviska označovala jeho vojenskou moc a bohatství

Návraty do minulosti

Přemysl II. Otakar je známý jako král železný a zlatý. Tato přízviska označovala jeho vojenskou moc a bohatství
Přemysl Otakar II.

Rádio vašeho kraje

Na svět přišel roku 1233 a jako druhorozený syn Václava I. se neměl stát králem. Ale po smrti staršího bratra z něj byl rázem následník trůnu.
Marek Mojžíšek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie. Přemysl druhý Otakar.

  • Přemysl druhý Otakar je známý jako král železný a zlatý. Tato přízviska označovala jeho vojenskou moc a bohatství. Na svět přišel roku 1233 a jako druhorozený syn Václava prvního se neměl stát králem, ale po smrti staršího bratra z ní byl rázem následník trůnu. Proti otci zosnoval neúspěšnou rebelii a později se stal ústřední postavou boje o rakouské dědictví. Tam právě vymřeli po meči bát Lemberkové. Přemysl si tedy vzal o 30 let starší vévodkyni Markétu. Musel se ale vypořádat s nároky uherského krále Bély. Čtvrtého vítězství nad jeho vojskem v bitvě u Brůnu bylo jeho největším úspěchem. Těžko mohl tušit, že pád a smrt přijde o 18 let později. Jen o 30 km dále na Moravském poli Přemysl nebývale rozšířil své državy. V jednom momentu sahaly až k Jadranu. Za jeho vlády byla založena mnohá města a hrady, v Kutné Hoře bylo nalezeno stříbra. Jeho moc však byla trnem v oku mnohým a při císařské volbě upřednostnili Rudolfa habsburského zájmy cizích vladařů i odboj domácí šlechty. Na konec roku 1278 vyústily v bitvu na Moravském poli, kde král Přemysl druhý Otakar přišel za dramatických okolností o život.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu