Návraty do minulosti

Vyšebrodský klášter založili a opečovávali Rožmberkové. Za josefínských reforem měl však namále

Návraty do minulosti

Vyšebrodský klášter založili a opečovávali Rožmberkové. Za josefínských reforem měl však namále
Fasáda Rožmberské brány

Rádio vašeho kraje

Cisterciácký klášter Vyšší Brod založil roku 1259 Vok I. z Rožmberka. Na jeho místě stávala kdysi prostá kaplička, k níž chodili poutníci ze široka daleka.
Jitka Škápíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti. Významné události, osobnosti a vynálezy naší historie. Vyšebrodský klášter.

  • Cisterciácký klášter Vyšší Brod založil roku 1259 Vok první z Rožmberka. Na jeho místě stávala kdysi prostá kaplička, k níž chodili poutníci ze široka daleka. Pověst praví, že Vok z Rožmberka přijel kdysi ke kapličce, aby se u ní pomodlil. Při brodění Vltavy se ale málem utopil. Za záchranu života slíbil postavit na místě kaple klášter, který převzal název nedaleké osady.

  • Rožmberk v byli ve své době nejvýznamnějším českým šlechtickým rodem. K předním mecenášům patřil Petr první z Rožmberka. Pro klášterní kostel opatřil deskový oltář pozoruhodný cyklus maleb Mistra vyšebrodského oltáře. Impozantní je také zdejší hrobka rozum ačkoli byl klášter roku 1422 dobyt husity, k vážnějšímu poškození nedošlo. Za josefínských reforem byl tehdejší opat sesazen, zakázán příjem noviců a klášter byl určen k vymření. I tyto časy ale přečkal bez fatální újmy. Vyššímu Brodu se nevyhnulo ani rušení klášterů ve 40. letech minulého století. Řádový život se sem vrátil až roku 990.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají