Návraty do minulosti

Koněspřežka Linec – České Budějovice: Na trati dlouhé necelých 129 kilometrů bylo deset zastávek

Návraty do minulosti

Koněspřežka Linec – České Budějovice: Na trati dlouhé necelých 129 kilometrů bylo deset zastávek
Tady vedla koněspřežka

Rádio vašeho kraje

Koněspřežná dráha z Českých Budějovic do Lince se začala budovat jako první železnice tohoto typu v kontinentální Evropě. Především proto, že šetřila dopravní náklady.
Jitka Škápíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie. Koně spřežka.

  • Linec, České Budějovice koněspřežná dráha z Českých Budějovic do Lince se začala budovat jako první železnice tohoto typu v kontinentální Evropě především proto, že šetřila dopravní náklady. Při jízdě po kolejích byl kůň schopen utáhnout násobně víc než ve formanském voze. S myšlenkou koně spřežky přišel stavitel František Josef Gerstner, jenže její realizaci zbrzdily napoleonské války. Výstavby se ujal až jeho syn František Antonín, prof. na vídeňské polytechnice, který sedmého září 1824 obdržel privilegium ke stavbě a provozu železné silnice na dobu 50 let. Stavět se začalo v červenci následujícího roku a pravidelná doprava byla zahájena prvního srpna 1832. Po koněspřežné železnici se vozila sůl z Rakouska do Čech, ale i jiné suroviny a postupně přibyla i osobní doprava. Na trati dlouhé necelých 129 km bylo 10 zastávek. Na šesti z nich bylo možné vyměnit unavené koňské potahy za odpočaté.

  • Cesta trvala 14 hodin.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají